Ma ünnepélyes keretek között adták át Bács-Kiskun vármegye legmagasabb kitüntetéseit a szabadszállási Nagyvendéglőben megrendezett közgyűlés során. Az eseményen Rideg László, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozta, hogy a vármegye egy élő, lüktető közösség, amelynek minden tagja hozzájárul a közös értékek megőrzéséhez és a térség fejlődéséhez.
A rendezvény során összesen harminckét kitüntetést adtak át, elismerve a díjazottak kivételes munkáját és elkötelezettségét. Rideg László beszédében kiemelte, hogy a kitüntetettek példamutató munkája nélkül Bács-Kiskun nem lenne olyan dinamikusan fejlődő térség, mint amilyen ma. „Az önök tehetsége és elhivatottsága révén nemcsak megőriztük, de gazdagítottuk is vármegyénk kulturális és gazdasági örökségét” – mondta az elnök.
Az ünnepség különleges pillanata volt, amikor Vedelek Norbert, a közgyűlés alelnöke méltatta az évtizedes vezetői szolgálat után nyugdíjba vonuló Rideg László munkáját, köszönetet mondva a vármegye érdekében végzett tevékenységéért.
A Bács-Kiskun Vármegyéért díjat idén Bergmann János címzetes apát kapta, aki a díjazottak nevében mondott köszönetet. Beszédében Bács-Kiskun vármegyét egy nagy mozaikhoz hasonlította, ahol minden egyes ember, minden egyes tevékenység fontos szerepet játszik. „Tegyünk meg mindent azért, hogy ez a mozaik még szebb és teljesebb legyen” – fogalmazott az apát.
Az ünnepi közgyűlést Héjja Bella Emerencia és zenésztársai, a Ballószögi Kincsecskék, valamint a Kiskun Népdalkör előadása színesítette, ami emelte az esemény fényét és a közösség összetartozását szimbolizálta.
Díjazottak a térségből:
„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE GAZDASÁGÁÉRT DÍJ”
Haldorádó TEAM Kft. – Kiskunhalas
A vállalkozás 2009-ben alakult. Tulajdonosai, a kétszeres világbajnok sporthorgász, Döme Gábor és Pintér Zoltán az ország egyik legismertebb horgászboltjává fejlesztették kereskedésüket. Az évtizedek alatt megszerzett tapasztalatok saját, Haldorádó márkaneves termékeikben testesülnek meg, amelyek gyártása szinte teljes egészében Magyarországon történik.

„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE IFJÚSÁGÁNAK NEVELÉSÉÉRT DÍJ”
Mayerné Simola Zsuzsanna – Bácsalmás
Általános iskolai matematika-fizika tanár 1990-ben kezdte pedagógusi pályáját. Különös figyelmet fordít a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekekre, de egyúttal a szárnyalni tudó tehetségeket is segíti. A kompetenciaméréseken diákjai rendre az országos átlag felett teljesítenek, a legjobbak pedig megyei és országos versenyeken értek el kiváló eredményeket. Mindig képes a szakmai megújulásra, a Covid idején például hatékonyan alkalmazta a digitális technikák széles tárházát.

Sebestyénné Márin Anna – Császártöltés
Pedagógus családból származik, a szakma szeretetét már korán magába szívta. Történelemtanárként a gyermekek és a haza szeretete jelenti számára a mozgatórugót energikus munkájában. Rendszeresen készül történelmi versenyekre császártöltési tanítványaival, akik már több alkalommal jutottak el országos szintű megmérettetésekre. Sok gyerek az általa megírt pályázatok segítségével járhatott külföldi kirándulásokon. A környezet szeretete, a természeti értékek védelme vezérli az általa szervezett nyári Erzsébet táborokat.

„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE LAKOSSÁGÁNAK VÉDELMÉÉRT DÍJ”
Gama-Kovács Gábor – Kiskunmajsa
1994-ben Kiskunhalason kezdte rendőri pályáját, majd 2011-től 13 éven keresztül a kiskunmajsai rendőrőrs őrsparancsnoka volt. Szolgálatteljesítését a magasfokú szakmaiság és igényesség, vezetői működését az együttműködési készség és hatékonyságra törekvés jellemzi. Idén februárban a Bács-Kiskun Vármegyei rendőr-főkapitányság Mélységi Ellenőrzési Osztályának vezetőjévé nevezték ki, július óta pedig a Kecskeméti Rendőrkapitányságot irányítja.

„ÉV POLGÁRMESTERE BÁCS-KISKUN VÁRMEGYÉBEN DÍJ”
Takácsné Stalter Judit – Császártöltés
Elévülhetetlen érdemeket szerzett Császártöltés polgármestereként. Az elmúlt években megújultak a helyi intézmények és az infrastruktúra. A falu közösségi terévé vált a régi liget és a piactér, és az ő ötlete nyomán épült meg többek között a falu kemencéje is. A településfejlesztés mellett szívügye a sváb hagyományok őrzése és a közösségépítés. Sváb rendezvények, helytörténti, gasztronómiai kiadványok mellett főszerepet vállalt a környező településeket összefogó Sváb Sarok létrehozásában is.

„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE SPORTJÁÉRT DÍJ”
Vasas József – Kiskunhalas
Mindenki „Kopója”. Népszerű ember Kiskunhalason, hiszen a kézilabda révén nagyon sok ember ismeri. 1990-ben Dóczi Károllyal közösen megalakította a Füszért Sportegyesületet, amely a megyei szintről a lehető leggyorsabban küzdötte fel magát az első osztályba. Három év alatt három osztályt nyert meg a gárda: a megye I után az NB-II-t, majd az NB-I B-t. A köztiszteletben álló sportember összesen 7 bajnoki cím büszke tulajdonosa.

„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYEI KÖZGYŰLÉS ELNÖKÉNEK ELISMERŐ OKLEVELE”
Gajág Kálmán – Kiskunhalas
Kiskunhalas közismert lokálpatriótája és mecénása. Vállalkozását a kezdetektől karitatív célokra is használta, hiszen a Vastelepre a társadalom legelesettebb rétege is jár. Az ő felkarolásukat önként vállalt szolgálatként végezte feleségével közösen. Szociális érzékenysége mellett aktív művészetpártoló. Kiállítótereket hozott létre és üzemeltet. Épített örökségünk megóvása is szívügye, több bontásra ítélt ingatlant mentett meg a pusztulástól és korszerűsített, megtartva egyedi arculatukat.

Umenhoffer Pál – Hajós
Több évtizede elkötelezett híve a naiv festészetnek. Művészete szívből fakad, alkotásain keresztül a vidéki élet szépségeit és nehézségeit mutatja be, mégpedig – származásából adódóan – a svábság perspektívájából. Képei révén bepillantást nyerhetünk a falusi mindennapokba, a hagyományos mesterségekbe, a sváb kultúrába és a természet varázslatos világába. Munkásságával nem csak a hajósi kulturális életet gazdagítja, hanem a magyar naiv festészet hagyományainak megőrzéséhez is hozzájárul.

Fotók: Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata / Sebestyén István