Kelebia község megalakulásának idén 100 éves évfordulóját ünnepli. Számos program, előadás volt már ennek keretében. Szeptember 19-20-án két napos tudományos konferenciával és kiállítással is készültek Kelebia Község Önkormányzata és a Kecskeméti Katona József Múzeum szervezésében. Végső István a község létrehozásáról, múltjáról és részben jelenéről is előadást tartott.
A kelebiai konferenciára nagyon sok érdeklődő volt kíváncsi a Magyar-Szerb Agrárkereskedelmi és Szolgáltató Központ nagytermében. A Kelebia története az Őskortól napjainkig című tanácskozás célja a tudományos ismeretterjesztés volt a helyi lakosság és minden érdeklődő körében. Számos izgalmas előadás hangzott el: a bronzkori lakosságról, a szarmata aranykincsről, a kelebiai Templomhegyről, az avarokról, a földtudományokról és régészeti ásatásokról is.
Végső István történész Kelebia, egy község születése címmel tartott előadást. Kelebia határrész a századfordulón még Szabadka város része volt. Kedveltek voltak az itt termelt gyümölcsök, szőlők. A vasút 1882-es megjelenése jelentősebbé tette a határ többi területéhez képest. 1918-tól 1921-ig szerb megszállás alatt állott. A szabadkai határrészből Magyarország területén maradt három „tanyaközpontból” községet szerveztek 1921 után. Csikéria, Kelebia és Tompa települések ezután jöttek létre.
Szabadkai identitással, de új életet kezdtek. A vasút és a határ szempontjából is kiemelkedő Kelebia 1924-ben létesült. Volt idő, amikor a fejlődés és gyarapodás, de volt időszak, hogy a történelem vihara majdnem megszüntette a községet. Kelebia a csodacseresznyéjéről, manapság pedig a rekord magas hőmérsékletéről híres. Értékteremtő és hagyományápoló község, ahol a sport, a foci, a természeti kincsek mellett a vasutas múlt, de a kulturális rendezvények és gasztronómia is kiemelkedően fontosak.
Fotó: Fodor-Zsilinszky Mónika