Új lendületet kap a hazai szénhidrogén-kitermelés: a Dél-Alföldön Kiskunhalas, Kiskőrös és Csongrád térségében is megkezdődhet a kutatás és a kitermelés – jelentette be az Energiaügyi Minisztérium. A cél az energiaimport-függőség csökkentése, a belföldi energiaforrások hatékony kiaknázása és az energiaszuverenitás erősítése.
A tavaly ősszel meghirdetett bányászati koncessziós pályázatok lezárultak, az elbírálások alapján hat térségben indulhat meg a szénhidrogének – földgáz és kőolaj – kutatása és esetleges kitermelése. Ezek közül három Dél-Alföldi térség is érintett: Kiskunhalas, Kiskőrös és Csongrád, de rajtuk kívül Buzsák, Hatvan és Tamási települések környezetében is lehetőség nyílik a természeti erőforrások hasznosítására.
Kiskunhalas térségében a CanCambria Hungary Kft., Csongrádon a HHE Group Kft., míg Kiskőrösön a MOL Nyrt. végezhet kutatást és találat esetén kitermelést. Hatvanban szintén a MOL, míg Buzsák és Tamási térségében a MOL és a TPOC Ltd. konzorciuma kezdheti meg a munkát. A koncessziók minimum húsz évre szólnak, és törvényi szabályozás mellett, a bírálóbizottság javaslata alapján ítélték oda őket.
A hazai energiaellátás biztonsága szempontjából kulcsfontosságú, hogy a belföldi kitermelés folyamatosan növekedjen. 2024-ben a hazai földgáztermelés elérte az 1,9 milliárd köbmétert, ami az éves fogyasztás ötödét fedezte, míg a kőolajkitermelés húsz év után először haladta meg az 1 millió tonnát. A Jedlik Ányos Energetikai Program újabb lendületet adhat a geotermikus energia hazai felhasználásának is.
A szénhidrogén-koncessziók korábbi kiírásai több tízmilliárdos költségvetési bevételt és jelentős iparági beruházásokat eredményeztek. Az Energiaügyi Minisztérium a mostani kedvező tapasztalatok alapján újabb koncessziós lehetőségeket tervez meghirdetni még az idei évben – írják.