175 évvel ezelőtt, 1849-ben Kiskunhalas ezer bácsfeketehegyi menekültet fogadott be kilenc hónapra, akik 1849 őszén tértek vissza falujukba. Erre a történelmi eseményre emlékeztek meg október 12-én, szombaton a Szilády Áron Gimnázium Öregdiákjainak Baráti Körének találkozóján, ahol határon inneni és túli vendégek is részt vettek.
A tisztújító közgyűlés hivatalos része után Végső István egyesületi tag vezette tovább a programot, amely az 1849-es bácsfeketehegyi menekültek hazatérésére emlékezett. Az esemény a Szilády Áron Gimnázium, a Kiskunhalasi Református Egyházközség és a KRE Szilády Áron Gimnázium közös szervezésében zajlott.
A programot a gimnázium ünnepi műsora nyitotta meg, Juhász Mihály előadásában Robert Planel „Olasz szerenád” című művét hallhatta a közönség, Kovács Márton zongorakíséretével. A találkozó ünnepi beszédeit Bányai Gábor országgyűlési képviselő, Kuris István László alpolgármester és Kováts Teodóra református lelkész mondták el.
A bácsfeketehegyi vendégek, köztük Sárközi István és Orosz Attila, méltatták a két település közötti baráti és egyházi kapcsolatokat. Az eseményt könyvbemutató is színesítette, ahol Kórizs József Szilády János, a feketehegyi prédikátor életéről beszélt. A találkozó a hagyományokhoz híven az elhunyt tanárok és öregdiákok fejfájának koszorúzásával és közös ebéddel zárult.
A következő napon, vasárnap szószékcsere történt: Kiskunhalason Orosz Attila bácsfeketehegyi esperes prédikált, míg Bácsfeketehegyen Bocskorás Bertalan halasi lelkész tartotta az istentiszteletet.
A programot Kiskunhalas Város Önkormányzata, a Kiskunhalasi Református Egyházközség, a KRE Szilády Áron Gimnáziuma, a Thorma János Múzeum és a Nemzeti Együttműködési Alap is támogatta.
Fotó: Bertalan Gábor, Végső István