A jólét időszakai mindig is nyomot hagytak az emberek életében. A szórakozást és a társasági életet keresve igazi találkozási oázisokat hoztak létre, ahol pezsgett az élet. Ilyen helyek a kaszinók, ahová évtizedek óta előszeretettel járnak az emberek, viszont nem mindig a játéké volt benne a főszerep. Sokféle formája létezett, és sok funkciót töltött be.
Amikor még a mulatság volt előtérben…
Bár a szerencsejáték mindig is kedvelt időtöltés volt a lakosság körében, kifejezetten erre a célra szánt épület nem létezett. 1638-ban az első kaszinót, a Casino di Venezia-t a helyi tanács a karneváli szezonban nyitotta meg. Célja az volt, hogy az esemény alatt szervezett és zökkenőmentesen lehessen játszani. Mindezek adták meg az alapot a ma közismert játék sokoldalúságának, ami az online póker oldalak kialakulásához is vezetett.
Mindez annyira sikeresnek minősült, hogy még napjainkban is létezik, igaz, hogy megújult formában, a modern korhoz igazodva.
A kaszinó nevének eredete
A kaszinó szót a 18. és 19. század végén alkották meg, ami hamarosan a szerencsejátékoknak szentelt épületek robbanásához is vezetett. De ennek volt egy előzménye, hiszen előtte a kaszinó fogalma teljesen más volt, a zenés-táncos rendezvények helyszínét hívták így, ahol a cél nem a nyerés, hanem a szociális élet fellendítése volt.
A század végére áll be a változás, amikor felüti fejét a szerencsejáték. Az olyan régiókban, mint a németországi Baden-Baden és Wiesbaden, de a látványos Monte Carlóban is elkezdtek extravagáns kaszinókat építeni, amelyek alkalmasak voltak az akkori elitosztályú játékosok számára. Ezek az épületek inkább kimagasló építészeti értékű palotáknak tűntek.
A tengeren túl is másként indult
Amerikában gyakorlatilag a kocsmák voltak az első kaszinók, ahol a politizálás és szórakozás mellett a szerencsejáték is kezdett a rutin része lenni. Nem meglepő módon az első legális kaszinó Las Vegasban nyílt meg, aminek ellenére a játékosok még sokáig nem tudtak elszakadni a kocsmai élet adta élménytől. 1946-ban kezdett látványosan beindulni az üzlet, ekkor nyílt meg az első olyan kaszinó, ahol kizárólag a szerencsejátékokra összpontosítottak.
De mi volt a helyzet hazánkban?
Magyarországon a kaszinók meghonosítása Széchenyi István nevéhez fűződik, amelyek a társadalmi élet legfontosabb helyei lettek. Egész nap nyitva tartottak, és a játék mellett továbbra is kulturális rendezvényeket szerveztek. Itt találkozott a nemes és egyszerű réteg egymással, kötetlenül társalogva és üzletelve. Sokkal többet jelentett, mint pénzkereseti lehetőség, mondhatni, hogy a demokrácia csírája volt azzal, hogy bárki tagja lehetett.
Az ötletgazda, azaz Széchenyi javaslatára a fővárosban megszületett a Nemzeti Casinó, ahol a polgárság felvilágosultabb tagjai gyűltek össze, kifejezetten azzal a céllal, hogy a kellemes társalgás során hasznos gondolatokat cseréljenek egymással. Mindez csak a férfiakra vonatkozott, a nők csupán a báli rendezvények során léphettek be.
Ebben az időszakban a haza fejlődése, a társadalmi élet minőségének javítása mindennél fontosabb lett. Az, hogy pénzt áldozzanak és esetleg nyerjenek csak másodlagos szempont volt, de még így is a kaszinó évi bruttó bevétele meghaladta a 150 ezer forintot, ami abban a korban szép kis összeg volt.
A fenntartás mellett megengedhették maguknak, hogy értékes bútorokkal és tárgyakkal rendezzék be, a könyvtár pedig több mint 30 000 kötettel büszkélkedett. Ez viszont régen volt, napjainkban nehéz elképzelni egy olyan kaszinót, ahol állandó eszmecsere zajlik az ország ügyeiről, miközben több ezer könyv várja az érdeklődő olvasókat.