A halasi csipkét ért politikai támadások miatt távozik a Csipke-alapítvány éléről, Dr. Várnai László Kiskunhalas korábbi polgármestere. Szerkesztőségünk elsőként közli Gyovai István polgármesternek címzett nyílt levelét.
Tisztelt Polgármester Úr!
Hivatkozással 2014. március 18-i szóbeli bejelentésemre megerősítem, hogy a Halasi Csipke Közalapítvány Kuratóriumi elnöki tisztségemről, és egyben Kuratóriumi tagságomról 2014. március 31. napjával lemondok.
Lemondásomat az alábbiakkal indokolom:
1990-től 2010-ig különböző választott tisztségekben, ezen belül 2002-től 2010-ig polgármesterként igyekeztem szülővárosomat, Kiskunhalast legjobb tudásom szerint, tisztességgel, közmegelégedésre szolgálni.
Nyugdíjba vonulásom után megtiszteltetésként éltem meg, hogy a Képviselőtestület a Halasi Csipke Közalapítvány Kuratóriumi elnökévé választott.
A kuratórium tagjaival együtt törekedtünk megvalósítani a közalapítvány céljait, kiemelten büszkeségünk a halasi csipke hírnevének öregbítését, és működési feltételeinek biztosítását. Ragyogó sikereket ért el a csipke az elmúlt időszakban is, melyben elévülhetetlen érdeme van a fantasztikus kapcsolatrendszerrel bíró csipkéért fáradhatatlanul dolgozó igazgatónőnek, Kiliti Zsuzsannának.
Közös munkánk egyik csúcspontja volt, a 2012. december 13. napján „Cérnába szőtt évszázad-110 éves a halasi csipke” címmel az Iparművészeti Múzeumban rendezett több ezer látogatót vonzó kiállítás, melyre okkal lehetett büszke minden halasi.
A kuratóriumon belül sajnálatosan már ez időben feszült hangulat uralkodott, mert új kurátort választott a képviselő-testületi többség, a családi kapcsolatai által érintett, Pajor Kálmán személyében, aki folyamatosan összekeverte a képviselő-testületi miliőt, egy civil szervezet vezető testületének konfliktusmentes döntéshozatali mechanizmusával. Kisvártatva egy új társat is ajándékozott neki a képviselő-testület, Szakál Aurél személyében, így nyíltan megkezdődhetett az utolsó, független halasi alkotó műhely Fidesz általi megszállása.
2013. elején még sikerült elhárítani- a halasiak tiltakozásával megerősítve- azt a szervezeti átalakítást mely a Csipke Ház önállóságát szüntette volna meg. Sajnálatosan folyamatos maradt az igazgatónő, Kiliti Zsuzsanna munkájának becsmérlése, és a teljesen megalapozatlan gyanúsítgatások.
E jelenségeket a kuratóriumi üléseken egyre kínosabb, szégyentelen viták során, így-úgy mederben tudtam tartani, és a kuratórium meg tudta védeni az igazgatónőt a nemtelen támadásoktól.
Azután jött a sokszor látott Fidesz technika, az ügy kriminalizálása. Ennek részevolt a Felügyelő bizottság ok és cél megjelölése nélküli illegitim vizsgálatának lefolytatása a kuratórium előzetes értesítése nélkül, egyrészt megalapozatlan, másrészt túlzó megállapításokkal, egyhangúlag hozott kuratóriumi határozatok Képviselő-testületi döntéssel történő negligálása, a teljes káosz.
A kuratórium döntéseit a tulajdonos önkormányzat nem védte meg, szabad folyást engedett, a zsákmányszerző Fidesz nyomulásának.
Nálam ekkor telt be a pohár, én nem erre szerződtem.
Kuratóriumi elnökként éveken keresztül jó szívvel, ellenszolgáltatás nélkül végeztem a munkámat, de e Fidesz-es cirkuszban nem kívánok részt venni, ezért kénytelen vagyok a megtisztelőnek érzett társadalmi tisztségemről lemondani.
Isten irgalmazzon annak a városnak, melynek értékeit saját elöljárói zúzzák szét!
Kiskunhalas, 2014. március 31.
Dr. Várnai László
nyugalmazott polgármester
a Halasi Csipke Közalapítvány volt elnöke