Várnai László korábbi polgármester valamint Kohout Zoltán újságíró a Halasmédia főszerkesztője volt a vendége a Demokrácia Műhely pénteki rendezvényének. A baloldalhoz köthető rendezvényt jelentős várakozás előzte meg, hiszen az utóbbi hónapokban az önkormányzati média rendre megkapja – a közszolgálati médiákhoz hasonlóan – a lakájmédia jelzőt. A jobboldali túlsúly – ha csak nem 8:2 arányban van jelen – nem a legnagyobb probléma. Az öncenzúrát sokkal súlyosabbnak ítélték meg a résztvevők.
Udvarias, kendőzetlenül őszinte és a sajtószabadság érzékeny pontjaira rámutató volt a Halasi Demokraták Közössége Egyesület szervezésében, a Demokrácia Műhely Március 15-e előestéjére szervezett beszélgetése. Az ünnep, amely egyben a szabad sajtó napja is, jó apropó volt arra, hogy Kiskunhalas meghatározó személyiségei kifejtsék véleményüket a halasi sajtó működéséről. Talán nem csak a kampány miatt, politikai felhangoktól sem volt mentes a másfélórás beszélgetés Dr. Várnai László és Kohout Zoltán között.
A korábbi polgármester a sajtó ellenőrző feladatára hívta fel a hallgatóság figyelmét, amely a 4. hatalmi ág egyik legfontosabb feladatának kellene, hogy legyen. A médiaiskolákban oktatott tananyag gyakorlati alkalmazása, azonban mára mintha háttérbe szorult volna. Várnai gyávaságnak nevezte mindezt, annak ellenére, hogy tisztában van és megérti az egzisztenciális félelem hatását.
A Halasmédia főszerkesztője arról beszélt, hogy Magyarországon egyetlen hatalmi ág sem független. A sajtótól sem lehet elvárni mást. Helyi szinten pedig még nehezebb a helyzet – fogalmazott Kohou t-, mivel itt az újságírók az utcán is találkozhatnak azzal, akiről esetleg negatívat írnak. Az országos lapokban is publikáló újságíró, példaként egy újságcikket is említett, amely épp Várnainál ütötte ki a biztosítékot annak idején, szőnyeg szélére állítva a Tükör munkatársait. A főszerkesztő beszélt arról is, hogy a halasi médiában mindig a Tükör volt a harciasabb, és felvállalta a konfliktusokat.
A korábbi városvezető több gondolatában is a belekérdező, utánajáró újságírás szükségességére tért vissza. Szerinte a sajtónak nem kell félnie a hatalomtól, mivel az múlandó. De ha a média mindig a kormányzók felé fordul, akkor meghal – fogalmazott Várnai, aki szerint jogos elvárás az újságírókkal szemben a pontos tájékoztatás, még az is belefér, ha egy kicsit jobbra vagy balra húznak, az viszont már megengedhetetlen, ha nem kérdeznek, és nem akarnak a dolgok mélyére látni. A baloldali politikus emlékeztetett arra, hogy 2007-ban a hatalmon lévők akadályozták meg az első halasi sajtódíj átadását Kohout Zoltánnak. Épp azok, akik most jelentős befolyással bírnak a Halasmédiában. Az üggyel annak idején még Friderikusz Sándor műsora is foglalkozott.
Kohout Zoltán szerint 2006-ban Skribanek Zoltán kereste meg őt azzal, hogy miként lehetne ellensúlyozni a baloldali túlsúlyt a helyi médiában. Szerinte a kiegyensúlyozással nincs semmi baj. Egy a cenzúrára vonatkozó kérdés kapcsán úgy fogalmazott: „Itt nem tartunk, de történt már olyan, ami nehezen volt kezelhető”. A főszerkesztő azonban kijelentette, hogy nem volt még vállalhatatlan eset. Szerinte, ha lett volna, akkor ő már nem lenne a helyén.
A beszélgetés során több alkalommal is visszaköszönt az öncenzúra kérdése. Várnai ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy tisztában van azzal, hogy ezt az egzisztenciális félelem motiválja, de szerinte az okok között a gyávaság is ott van. A korábbi polgármester szerint az újságírónak nem kell mindent eltűrnie, és nem kell úgy viselkednie, mintha mikrofonállvány lenne. József Attila: Levegő című verse kapcsán, azonosságokat lát a Horthy és mostani korszak között. A baloldali politikus szerint ebből a fajta félelemből nehezen lehet meggyógyulni.
Kohout Zoltán úgy reagált, hogy öncenzúra addig lesz, amíg létezik függőség. Legnagyobb problémaként a demoralizált társadalmat, a morális válságot nevezte meg. A főszerkesztő szerint, amíg az ellenfelek nem ülnek le egymás mellé, addig tovább fog romlani minden.
ha
A hang minőségéért elnézést kérünk.