10 év után újra megjelent a Halas környéki búzatáblákban az úgynevezett sárgarozsda. A gombabetegség elleni védekezést azonnal meg kell kezdeni, bár a Halasinfonak nyilatkozó körzeti növényvédelmi felügyelő szerint, ezzel csak a további károkat lehet megelőzni.
Az enyhe tél, valamint az utóbbi időszak csapadékos időjárásnak köszönhetően
rendkívül korán, már áprilisban megjelent térségünkben a sárgarozsda (Puccinia striiformis) az őszi búza levelein. A betegség a viszonylag hűvös, csapadékos időjárást kedveli, de újabban megjelentek a magasabb hőmérsékletet is jól tűrő változatai. Kiskunhalas térségében utoljára 8-10 éve figyelték még. Szakemberek szerint a gombás betegség a gk búzafajták levelein látható leginkább, amely a legnépszerűbb vetőmag a helyi gazdák körében.
A fertőzés azért lehet ilyen mértékű, mert nem történt meg időben a védekezés.
Nem feltétlenül gondatlanságból, inkább ezért mert senki sem számított rá. – Kiskunhalas, Jánoshalma, Mélykút, Tompa és Kelebia térségében a búza 40%-a fertőzött, vagyis több mint 3000 hektár. Ajánlott minél hamarabb megkezdeni a védekezést, hogy ne legyen nagyobb a kár- nyilatkozta a Halasinfónak Sejben Tamás körzeti növényvédelmi felügyelő.
A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának helyi képviselője szerint, mivel ez a betegség a leveleken kívül a kalászt is fertőzi, ahol már megjelent biztos a 30%-os termésveszteség.
A védekező permetezésre bármelyik rozsdabetegség elleni, búzában engedélyezett gombaölő szer alkalmas. A kiválasztásnál figyelembe kell venni, hogy az időjárás jelenleg a Helminthospóriumos levélfoltosságoknak és a búza fuzáriumos betegségének is kedvez.
halasinfo/kép: mkk.szie.hu