A Világgazdaság mai számában jelent meg egy cikk, amely turisztikai szempontból méltatja városunkat. A szerző azt írja, hogy Kiskunhalas világhírű nevezetessége a halasi csipke, de a település termálvize is híres. A részletek a folytatásban olvashatók.
A csaknem 700 éves Kiskunhalas az Alföld legnaposabb települése, a csipke, a lovas élet és a gyógyvíz városa. Sokan nem is gondolják, mennyi látnivaló található a régi alföldi városban.
Halasi csipke
Kiskunhalas neve egybeforrt a világhírű halasi csipkével. A világelső brüsszeli csipke után a magyar csipkevarró asszonyok remekművei a legelismertebbek. A Csipkemúzeumban a világhírű halasi csipke pontosan 111 éves történetét átfogó állandó kiállítás mellett élőben megtekinthető a csipkevarrás folyamata is.
Technikájának különlegessége abban rejlik, hogy a motívumokat erőteljes körvonal (kontúr) veszi körül, a köztes teret pedig szövő-öltéssel (stoppolás) és a hurok-öltés 60-féle változatával töltik ki. Tehát az „anyagot”, a csipkét tűvel és cérnával, teljes egészében kézimunkával hozták és hozzák létre, mind a mai napig. A halasi csipkét – egyediségét, utánozhatatlanságát elismerve – 1935-ben védjegyezték. Azóta még a legkisebb (2,5 cm) Halason készült csipkében is megtalálható a három egymáson keresztbe fektetett hal, amelyek elhelyezkedése is pontosan meghatározott. A halasi csipkevarrás élő hagyománya 2010-től a Szellemi Kulturális Örökségünk része.
Kiskunhalasi Lovarda
Kiskunhalas a lovasélet egyik legjelentősebb hazai bázisa. A Kiskunhalasi Lovasbázis 1902-ben kezdte meg működését. Először a Honvédség és Határőrség lovas kiképző bázisa volt. Több mint 40 éve rendeznek az objektumban magas szintű nemzetközi díjugrató versenyeket.
A halasi huszárok városi rendezvények, különböző országos és nemzetközi huszártalálkozók, hagyományőrző események kiemelt résztvevői. A Lovasbázison gyermekek lovagoltatása, terápiás- és gyógylovagoltatás is folyik.
Tájház 1879 körül építtették ezt a nádtetős, faoszlopos tornácú parasztházat. A Tájház olyan jellegzetes halasi gazdaház, amely megőrizte a XIX. század végének, XX. század elejének halasi parasztpolgári tárgyait, bemutatja a kor életviszonyait és a városi állattartás-gazdálkodás építményeit.
Sáfrik-féle szélmalom Az 1860-as években épített szélmalmot az 1901-ben Sáfrik József szélmolnár átépítette és korszerűsítette. 1940-től takarmánydarálóként működött. 1964-től műemlék.
Thorma János Múzeum A nagybányai művésztelep megalapítójának szülőházában nemcsak az ő festményei találhatók, hanem gazdag néprajzi és helytörténeti gyűjtemény is.
Gyógyító termálfürdő
Kiskunhalas egész évben nyitva tartó termálfürdője elsősorban a pihenni, gyógyulni vágyó vendégeket várja. Különleges összetételű gyógyvize nagyon hatásos reumára, női bajokra, baleseti sérülésekre, műtétek után, mozgásszervi problémákra, valamint csontritkulás, húzódás, rándulás, ficam és sportsérülések kezelésére. Idegi panaszokra és keringési betegségek gyógyítására is alkalmas, amihez a fürdő szomszédságában működő kórház orvosi felügyeletet, szakmai hátteret biztosít. A fürdő területén wellness-, szépségápolási- és gyógyszolgáltatások is igénybe vehetők, valamint szauna, masszázs, szolárium is található.
forrás: VG.hu / kép: halasicsipke.hu