Ákossy Zoltán, az 1956-os forradalom egykori harcosa, rendkívüli történelemórán osztotta meg személyes élményeit a KRE Szilády Áron Gimnázium végzős diákjaival.
A Szilády Áron Gimnázium végzős történelem tagozatos diákjai különleges esemény részesei lehettek: az 1956-os szabadságharc egyik ikonikus résztvevője, Ákossy Zoltán látogatott el hozzájuk, hogy első kézből hallhassanak a magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseményéről. Az előadás házigazdája Végső István történész volt, aki a Pásztortűz ’56-os csoport vezetőjeként mutatta be a „pesti srácot”.
Ákossy Zoltán, aki mindössze tizenévesen csatlakozott a forradalmi mozgalomhoz, az átélt borzalmak és az emberség pillanatairól mesélt, amikor a Lehel téren szemtanúja volt egy fiatal lány tragikus halálának. Ez a drámai élmény sarkallta arra, hogy fegyvert fogjon a magyar szabadságért, és a Baross téri, illetve a Corvin közi ellenálló csoportokhoz csatlakozzon. Az előadáson elmondta, hogyan találkozott ikonikus szabadságharcosokkal, mint Pongrátz Gergely, Iván-Kovács László és Falábú János, valamint hogyan élték meg a harcok kegyetlen mindennapjait.
Az élő történelemóra különleges atmoszféráját fokozta Ákossy Zoltán személyes emlékei mellett a diákok részéről érkező kérdések sora, amelyek a harci élményekről, az átállások és a társadalmi feszültségek hátteréről szóltak. Az élmény maradandó nyomot hagyott a fiatalokban, akik a történelem könyveken túl most közvetlenül kapcsolódhattak az ’56-os eszmékhez.
Az esemény kapcsán Ákossy kiemelte, hogy célja a magyar szabadságeszmény továbbadása a fiatalabb generációknak, amelyet a Pásztortűz ’56-os csoporttal közösen folytat. Az előadás fontos üzenetet közvetített: a szabadságért és az igazságért való kiállás a magyar történelem és kultúra meghatározó értéke, amelyet soha nem szabad elfelejteni.
Fotó: Végső István, Szabó Ferenc Krisztián