A hét elején folytatódik a szokatlannak már nem is nevezhető decemberi meleg – péntekre virradóan egy markáns hidegfront hozhat téliesebb fordulatot.
A hétvégi hidegfront, bár a vártnál is hevesebb jelenségek (eme évszakban kicsit szokatlan, habár nem kivételes zivatar, jégeső, pláne szélvihar) kíséretében vonult át, de a nyomában csak kicsit hűlt le a levegő, s nyugatias áramlással továbbra is viszonylag magas hőmérsékletű, s csak ritkán nedves utánpótlás érkezik hozzánk. Hétfőn mondjuk lehetnek esők, de azután szombat estig csupán elvétve fordulhat elő bármilyen csapadékforma (vasárnapra már nem lehet kizárni egyelőre bizonytalan mennyiségű és halmazállapotú csapadékhullást).
E hét elején és közepén tehát marad az évszakhoz mért meleg – most már bizonyos, hogy fekete karácsonyunk lesz, s még éjszakánként sem lesz országos fagy (azért már sokfelé süllyed a hőmérséklet 0 fok alá). Azután csütörtökről péntekre (karácsony másnapjára) virradó éjszaka érkezik egy markánsabb hidegfront, és átmeneti, gyér csapadékkal, valamint heves széllel pár napra beköszönt a télies tél. Mondjuk, ez sem tart ki januárig: a jövő hét elején kissé melegszik, persze megint csak átmenetileg. Búsulhatunk tehát az egyelőre kimaradó havazás miatt – ugyanakkor egyértelmű, hogy a közlekedést, a karácsonyi utazgatást semmi sem zavarhatja meg (hacsak nem a pénteken s még szombaton is sokfelé erős, viharos szél).
Ám akad egyértelműen örvendetes hírünk is: ezen a héten már, ha kicsivel is, de nő a nappalok hossza – annak köszönhetően, hogy már egy ideje napról napra később megy le a nap. A napfelkelte ideje ezzel szemben még nem kezdte meg a visszavonulót, hiszen csupán január elsején lesz a legrövidebb a reggel. Eme sajátos aszimmetria oka a Föld Nap körüli elliptikus pályájának excentricitása, bolygónk ebből is következő változó sebessége (napközelben, a perihélium felé közeledve most éppen gyorsulunk!) és a földtengely e pálya síkjára merőleges irányhoz képesti dőlése (emiatt változik az év során a Nap deklinációja, delelési magassága). A mechanizmus érthetővé válik, ha egy éven át a nap ugyanazon nappali órájában rögzítjük a Nap helyét mind a keleti, mind a nyugati égen. Az így kirajzolódó dőlt, elnyúlt nyolcas alakú, zárt görbe az úgynevezett analemma – ennek sem a legmagasabb, sem a horizonthoz képest legalacsonyabb pontja (ezek a legkorábbi és legkésőbbi napkeltének, illetve napnyugtának feleltethetők meg) nem esik egybe a nyolcas hossztengelyének végpontjaival, melyek a téli és a nyári napfordulót jelölik ki. (Erről bővebben, angol nyelven itt és itt olvashatnak.)
Kedd: Változóan felhős, többnyire szeles időben kora délutánig viszonylag magasra, 9-11 fokig melegszik a levegő – eső legfeljebb keleten, foltokban lehet. Éjjel már hidegebb lesz: másnap hajnalban -2, +3 fokig hűl a talaj közelében – többfelé is fagyni fog az országban, valószínűleg a fővárosban is. Továbbra is a majdnem szélcsendes Nyugat- és Közép-Dunántúl lesz a kivétel – máshol élénkebb-erősebb nyugatias szél fog fújni.
Szerda: A változóan felhős, néhol kifejezetten derült, napos időben napközben, kora délután akár 7–11 fok is lehet – semmilyen csapadék nem várható, Északkelet-Dunántúlon, a fővárosban és a Dunától keletre élénk északnyugati szél fog fújni. Hajnalban –2, +3 fokig süllyed a hőmérséklet – a Dunántúlon, s az ország északi felén, harmadán lesznek kiterjedtebb fagyos övezetek, s átmenetileg a szél is mindenhol megáll.
Csütörtök: Karácsony első napján változóan felhős időben 5, 10 fokos maximumok várhatók (a Délnyugat-Dunántúl lesz a leghűvösebb). Kezdetben az ország északkeleti harmadán lehet élénkebb a délnyugati szél. Délutántól északra megerősödő északnyugati szél kíséretében már vastagabb felhőzet érkezik, ám reggelig alig (főleg délen) várható némi eső. Éjszaka (a déli országrész kivételével) többfelé fog fagyni, s ismét –2, +3 fokos minimumok várhatók, többfelé élénk lehet az északnyugati szél.
Péntek: Kora délutánig –1, +4 fok körüli csúcshőmérsékletekre számíthatunk – alig melegszik hajnalhoz képest, s még ezt is jóval kevesebbnek érzékeljük a kezdetben csak élénk, délután a Dunántúlon, a Duna mentén és északnyugaton már viharos északi-északnyugati szélben. Futó hózáporokat tapasztalhatunk! Éjszaka jelentősen gyengülő szélben már országos erős fagy várható: hajnalban többnyire –3, –6 fokos minimumokkal.
Szombat: Már napközben sem lesz több 0, +3 foknál: északkeleten helyenként napközben is fagyni fog. A változóan felhős időben komoly csapadékra ne számítsunk – esetleg futó hózáporokra. A Dunántúlon és a Duna mentén még mindig erős lesz az északnyugati irányú légmozgás – kora estétől azonban mérséklődik, majd éjszakára szinte meg is áll. Éppen ezért már késő délutántól országos fagy várható, hajnalra többfelé megyünk már –5 fok alá is! (A minimumok is többnyire –2 és –6 fok között alakulnak.) Legfeljebb reggelre, északnyugaton támadhat fel a déli szél.
Vasárnap: Többnyire fagypont körüli maximumok várhatók – északon és a Dunántúlon sokfelé napközben is keményen fagyni fog. A zömmel felhős időben előfordulhat némi csapadék (akár havazás is!). Most már a déli-délkeleti szél erősödik meg – északnyugaton viharos erővel fújhat!