80 évvel ezelőtt a mai harkakötönyi határban indult meg a Budapest elleni szovjet támadás, amely a második világháború egyik legfontosabb hadművelete volt Magyarországon. Október 21-én ünnepélyes megemlékezést tartottak a helyszínen, ahol diákok és helyi vezetők fejet hajtottak az ismeretlen magyar katonák emléke előtt.
Az ünnepségen részt vett Brassó Imre, Harkakötöny polgármestere, valamint Végső István történész, a Pásztortűz Egyesület elnöke is, akik közösen helyeztek el koszorút a helyi hadisírnál. A KSZC Dékáni Árpád Szakgimnázium kadétjai díszsorfalat álltak az eseményen, tisztelegve a hősi halottak előtt.
A megemlékezés középpontjában az 1944 őszén itt elesett öt magyar katona állt, akiket a mai napig nem sikerült teljes mértékben beazonosítani. A jelenlévők Végső István történésztől megtudhatták, hogy zajlik a kutatás a névszerinti beazonosításuk érdekében.
A megemlékezés hátterében a történelem egyik sorsfordító eseménye húzódik. A szovjet csapatok október 28-29-én indították meg előrenyomulásukat a Rém-Kiskunfélegyháza vonalon, amelynek célja Budapest gyors elfoglalása volt. Bár eredetileg néhány hét alatt akarták bevégezni a hadműveletet, végül 108 napig tartott az ostrom. Az itt harcoló katonák közül sokan ismeretlen sírban nyugszanak, nemcsak Harkakötöny külterületén, de az egész Kárpát-medencében is.
Fotó: Végső István