Szenzációs leleteket kerültek elő a föld alól Kunfehértón egy már fél évszázaddal ezelőtt részben már feltárt avar temető friss ásatásai során.
Az ásatásokat 1960-ban kezdték meg a területen, amelyet jelenleg egy pályázati forrás segítségével folytathattak a régészek. A mostani vizsgálatok közel száz négyzetmétert érintenek, nagyjából két méteres mélységig. A kutatás helyszíne a kunfehértói Aranykapu Zrt. telephelyén található.
– Egy kislány sírjában gyöngysornyakláncot, egy férfi mellett a kardját és az íját találtuk, de boglárok, bronz fülbevalók, vas-, és ezüst övveretek is előkerültek. A legértékesebb lelet egy aranyból készült, varkocsszorító volt egy férfisírban. A leletek azt bizonyítják, hogy jómódban éltek az itt élő emberek. A feltárt sírok a középső avarkorból származnak, körülbelül 1350-1400 évesek – mondta el Kocsisné Varga Zsuzsanna, a halasi Thorma János Múzeum régésze.
Érdekesség, hogy a sírokban a koponyáknál egy-egy állati csontot helyeztek el, ami a vélekedések szerint „túlvilági táplálékot” is jelenthetett az elhunytnak.
A leletek a tervek szerint a Thorma János Múzeumban lesznek láthatóak még ez évben, de terveznek egy időszaki kiállítást Kunfehértón is, hogy a helyiek megismerhessék lakóhelyük történelmének egy régmúlt időszakát.