Idén nem égették, hanem vágták a nádat a tavak körül a pecások. A Kunfehértói „Előre” Horgász Egyesület tagjai közül több mint húszan vállalták, hogy társadalmi munkában megszabadítják a vizet és a vízpartot az öreg, elhalt, helyenként töredezett nádtól, teret adva az új hajtásoknak.
A nádaratás és a nád kiszállításának végső időpontja február közepe, ugyanis a munkálatok addig nem veszélyeztetik különösebben az élővilágot. A vízminőség megőrzésének, ökoszisztémájának fenntartása miatt a már elhalt nádat a természetvédelmi előírásoknak megfelelően, minden évben le kell vágni. A 11 hektáros Fehértó területén is szabályozva van, hol lehet elvégezni a munkálatokat, így a fürdőtó és a horgásztavak körül szakszerű keretek között, az egyesület tagjai – az Önkormányzat és a Fehértó Non-Profit Kft. támogatásával – elvégezték el ezt a fontos feladatot, mintegy 2 hektáron vágták le a nádat.
A nád leégetése a területen élő gerinctelen faunát, sőt, több esetben a parton élő védett növényfajokat is elpusztíthatja, valamint jelentősen hozzájárul a légkör szén-dioxid szintjének növekedéséhez, az üvegházhatás fokozódásához, ezért az illetékes hatóságok nem engedélyezik az ilyen tevékenységet. A nádvágás viszont nem csak környezetbarát megoldás, hanem esztétikai szempontok miatt is jobb, főleg a fürdőtó körül: a parton nem látni az új nád kihajtásáig az elszenesedett csonkokat.
– Mivel évekig nem vágták a tó körül a nádat, az eldobált csalis dobozok, etetőanyagos zacskók, egyéb hulladékok rejtve maradtak. Emiatt a tavalyi nádvágás után több mint egy pótkocsira való szemetet szedtünk össze. Most mindössze három zsákkal szedtek össze a horgászok, tehát a tópart átláthatósága miatt is fontos, hogy rendszeresen karban legyen tartva a nádas – tudatta a Halasinfóval Monda Tamás tógazda.