Gyakran olvashatunk róla a hírekben, hogy a környezet, amelyben élünk és dolgozunk, mennyire sokat számít az egészségünk szempontjából, különösen a levegő minősége, annak hőmérséklete és a páratartalma döntő. Ez utóbbi esetében a túl magas és az ideálisnál alacsonyabb is komoly kockázatot jelenthet.
Nagyon fontos a rendszeres ellenőrzése, nyomon követése, amit megtehetünk az Etalon Webshop hő- és páratartalom-mérőinek alkalmazásával.
Milyen negatív következményekkel számolhatunk?
Az ideális relatív páratartalom beltéri környezetben 40-60% közötti, viszont a tartományon kívül már felléphetnek különböző egészségügyi panaszok. Túl száraz levegő esetében irritálttá válhat a nyálkahártya, ami növeli a fertőzések kialakulásának kockázatát. Ráadásul a szem is érzékenyebbé válhat, ez kiváltképp igaz lehet a kontaktlencsét viselők esetében. Ellenben a túl magas párafok kedvez a penészgombák elszaporodásának, ugyanakkor fokozódhatnak az allergiás és asztmás tünetek is.
Milyen mérőeszközök közül válogathatunk?
Szerencsére bőséges a paletta a fent említett webshopban is, és általánosságban is elmondható, hogy többféle eszköz a rendelkezésünkre áll a levegő minőségének ellenőrzésére, kiváltképp a páratartalom nyomon követésére.
- Digitális hő- és páratartalom-mérők: modern eszközök, amelyek LCD-kijelzőn mutatják az aktuális adatokat, bizonyos modellek adatnaplózást is lehetővé tesznek.
- Okos páratartalom-mérők: mobilalkalmazással összekapcsolhatók, így távolról is ellenőrizhetjük a levegő minőségét.
- Kombinált időjárás-állomások: nemcsak a páratartalmat, hanem a hőmérsékletet, légnyomást és egyéb környezeti tényezőket is figyelik. Bizonyosak időjárás-előrejelzést is adnak számunkra.
Mit tehetünk az optimális párafok fenntartása érdekében?
Először is kezdjünk el korszerű mérőeszközt használni, hiszen így juthat a tudomásunkra, hogy nem megfelelő otthonunkban a páratartalom.
Száraz levegő esetén egy párásító készülék lehet a segítségünkre, amely képes automatikusan fenntartani az ideális szintet. Helyezzünk el szobanövényeket otthonunk kritikus helyiségeiben, így természetes módon növelhető a páratartalom. Persze a mosás is segíthet, bár a kiteregetett ruhák csupán ideig-óráig oldják meg a problémát. Érdemesebb egy párásító berendezésre beruházni.
Túl magas párafok esetén pedig vessünk be párátlanító, páramentesítő készüléket, amely segít korrigálni a magas értéket és egy ideális szintet fenntartani. Szellőztessünk rendszeresen, különösen főzés és fürdés után. Ilyenkor a bent kiteregetett ruhák csak rontanak a helyzeten, ha tehetjük, akkor tegyük az erkélyre vagy a teraszra a száradó holmikat. Szintén segíthet, ha igyekszünk magasabb fordulatszámon centrizni, esetleg szárítógépet is használhatunk.
Mindig kövessük nyomon a páratartalmat, ehhez pedig szerezzük be a nekünk tetsző modellt!