A tészta főzése a világ legegyszerűbb dolga, még egy kezdő számára is. Van azonban néhány apró titok, hogy egy jobb állagú és finomabb tésztát kapjunk. Az alábbiakban eláruljuk ehhez a legfontosabb trükköket.
Egy adag tészta, sajttal, gombával vagy kiadós szósszal főzve, az olyan gyors tészta receptek közé sorolható, amelyet imádnak a háziasszonyok elkészíteni. Egyszerű, imádják a gyerekek és biztosítja a szükséges mennyiségű energiát. Nem hiába az olaszok egyik kedvence, akiknek köszönhetően a magyar konyha szerves részévé vált.
Hogyan főzzük meg a tésztát helyesen?
Aki már evett tésztát Olaszországban, az biztosan észrevette sokkal szilárdabb állagát, mivel az olasz hagyomány azt ajánlja, hogy a tészta legyen „al dente”, azaz egy kicsit keményebb. Azonban mi hajlamosabbak vagyunk addig főzni, amíg fehér és ragacsos masszává nem válik.
A szilárdabb állag viszont alacsonyabb glikémiás indexű, és előnyösebb, mint a szétfőtt változat. Akkor tökéletes, ha nem ragad, és enyhén ellenáll a rágásnak vagy villával megszúrva. Ha egy tészta rossz minőségű, akkor gyakran rövidebb lesz a főzési idő, míg egy kiváló terméknél az elkészítési idő megnő.
Miért ne öntsük el a vizet, amiben a tészta főtt?
Forrás közben a lisztből keményítő szabadul fel, ezért válik fehéressé a tésztavíz, amit általában a mosogatóba öntünk. Egyes szakácsok folyékony aranynak is nevezik, mert így homogén és krémes lesz a tésztaszósz. Ennek az az oka, hogy az eredeti keverékben lévő víz és olaj diszpergált marad, amit a tészta összetételében lévő keményítő egyesít.
További tippek a tökéletes végeredményhez:
- Mennyiségben az aranyszabály 1, 10, 100. Vagyis 100 g tésztához 1 liter víz és 10 g só. Ez az arány nemcsak lehetővé teszi, hogy a tészta szabadon mozogjon a serpenyőben forralás közben, hanem hőfelhalmozódást is okoz, ami a vizet a lehető leggyorsabban felforralja;
- A vizet egy magas és széles serpenyőbe kell önteni, feltenni a tűzre és felforralni;
- A sót csak akkor ad hozzá, amikor a víz már felforrt;
- Miután a só elolvadt, mehet bele a tészta, így a hő egyenletesen behatol a központi részig, és egyenletes főzést tesz lehetővé;
- Ne feledd, hogy a tészta akkor is tovább fő, ha leveszed a tűzről, de nem szűröd le;
Végül pedig az ideális tészta másik titka, hogy ne öblítsd le hideg vízzel, mert akkor a felületén maradt keményítő réteg kölcsönhatásba lép a szósszal, és finomabb lesz. Az alábbi szabályokat betartva akkor is tökéletes lesz a végeredmény, ha a nagy házi tészta recept lesz elkészítve, a boltival szemben.