Azon ásványi anyagokat hívjuk mikroelemeknek, amelyek egy állat testtömegének 5 ezrelékénél kisebb mennyiségben fordulnak elő. Ez megdöbbentően kis számnak tűnhet, ám a mikroelemek mégis alapvető fontosságúak. Ionizált formában vesznek részt az élő szervezet elektrokémiai, ozmózisos és sav-bázis egyensúlyának fenntartásában.
Ezenfelül a mikroelemek feladata az is, hogy aktiválják vagy éppen gátolják az enzimreakciókat, de a támasztószövet felépítésében is részt vesznek.
Az állatok, köztük a lovak is csak takarmánnyal tudják felvenni ezeket a mikroelemeket. Az AnivetDirect lótartás termékkínálatában egy helyen megtalálható minden lótartáshoz szükséges takarmánykiegészítő és gyógyászati szer. Az egyik legjobb minőségű terméket előállító gyártó az Equistro.
Nézzük, hogy mi a vas, a kobalt és a réz szerepe a lovak immunrendszere esetében!
Amit a vasról tudni kell
A vas teszi lehetővé a lovak szervezetében az oxigén szállítását. Számszerűleg a lovakban lévő vas 60-70 százaléka az oxigénszállításban vesz részt. A lovak takarmányában eltérő mértékben van jelen a vas, jelentősebb mennyiségben a tömegtakarmányokban van jelen.
A vörösvértest egyik fő komponense a hemoglobin, ami több alegységből áll. Az egyik ezek közül a hem csoport, amelyben egy vasatom van. Ez tudja megkötni az oxigént a tüdő hajszálereiben, így képes eljutni a szövetekhez.
A vörösvértest négy hónapon át tudja ellátni a feladatát a vérkeringésben. Amikor a vörösvértest elpusztul, akkor felszabadul a vas a hemoglobinból, és új hem molekula, illetve új vörösvértest lesz belőle. A lovak esetében a vas kiválasztása egészen jelentéktelen. A trágyában lévő vas többnyire a takarmánnyal felvett, de fel nem szívódott részből ered.
A lovak izzadással is tudnak vasat veszteni. Egy alaposan meghajtott ló akár napi 30 litert is izzadhat, így 500 milligramm vas is távozhat ezúton a szervezetéből. A sportlovak intenzív izzadást követően az átlagosnál nagyobb vasmennyiséget igényelnek, amiről nem szabad megfeledkezni.
A réz fontossága
A réz is fontos mikroelem a lovak szervezete számára. Több enzim működéséhez is szükséges, ezenfelül a mitokondriumok működését is segíti, továbbá a szabadgyökök ártalmatlanításához is kell réz.
A réz megtalálható a szénában és a gabonában is. A réz a vékonybeleken keresztül szívódik fel, majd a májba jut, amely az anyagcsere fő szabályozója. A megfelelő mennyiségű réz bevitele a porcok és a csontozat kialakulásához elengedhetetlen.
A kobalt szerepe
A kobalt a vérképzésben fontos B-12 vitamin központi alkotóeleme. Amennyiben a lovak szervezetébe az indokoltnál több kobalt jut, például kobalt-klorid formájában, akkor oxigénhiányos állapotra adott reakciókhoz hasonló folyamatok indulhatnak el a szervezetükben. Ez lehet fokozott vérképzés és érképződés is.
Gondoskodjunk a megfelelő minőségű és mennyiségű takarmányról számukra egész évben!