Ma éjszaka érkezik a Lyridák meteorraj, de még a következő estéken is megéri az eget fürkészni. Tiszta idő esetén rengeteg hullócsillagot és egy-két kifejezetten látványos tűzgömböt is megfigyelhetünk.
A Lyridák ugyan nem tartozik a legnagyobbak közé, de az egyik legrégebben megfigyelt csillaghullás. Nagyjából április 16-a és 30-a között figyelhetőek meg, idén a csúcs április 21-éről 22-ére virradó éjszaka második felében lesz, de előtte és utána este is érdemes lehet az eget kémlelni.
– olvasható az Időkép weboldalán.
A meteorraj a Lant (Lyra) csillagképről kapta nevét, amelynek irányából érkezik a Föld légkörébe, de mivel a radiáns már magasan (75 fok) jár az égen, ezért bármelyik irányban, az ég bármely területén feltűnhetnek. A Lyridák a C/1861 G1 Thatcher üstökös törmelékének eredményei. Valójában az üstökös mozgása során apró részecskék váltak le róla, és a Föld keresztülhalad ezen a törmelékmezőn. Ezek a szemcsék a légkörbe érve felizzanak és megsemmisülnek, ezeket látjuk mi hullócsillagoknak, a nagyobb törmelékeket pedig tűzgömböknek.
Ami jó hír az égi jelenségek kedvelőinek, hogy április 23-án újhold lesz, tehát a kísérő égitestünk fénye nem fog zavarni, illetve hogy a jelenlegi számítások szerint a 21-éről 22-ére virradó éjjel csak kevés felhő lehet az égen, így jó esély mutatkozik felhőmentesebb időszakokra és körzetekre is. Az előtte és utána éjjel is kevés felhőre számíthatunk az ország legnagyobb része felett.
Forrás: Időkép