86 éves korában elhunyt Rácz-Fodor Mihály a DÉMÁSZ kiskunhalasi nyugalmazott kirendeltségvezetője, városvédő, numizmatikus.
Rácz-Fodor Mihály Prónayfalván (ma: Tázlár) 1939. április 2-án született. Nagyon büszke volt itteni családja múltjára, iparos elődeire, akiknek péksége és olajütőmalma is volt.
A szegedi Déry Miksa Villamosipari Technikum (1953-1957) végzett. A DÉMÁSZ Kiskunhalasi Kirendeltségénél helyezkedett el. Végigjárta a ranglétrát. Szerelő, üzemviteli technikus, hálózatépítő művezető is volt. 1975-től nyugdíjazásáig vezetője a kirendeltségnek. Az 1988-ban létesült Kiskunhalasi Városszépítő és Városvédő Egyesület örökös tiszteletbeli (alapító) elnöke volt.
2000-ben a helyi Millenniumi Testület elnöke volt, amelynek tevékenységéhez tartozott a Sóstó-kilátó, az Árpád-kori falu jeloszlopa (turul szobor) és az 1935-ös Országzászló rekonstrukciója is. Emellett számos szobor, emléktábla avatása, létesítése vagy akár a Tájház felújítás is az életműve része volt.
Hobbija az érem- és műgyűjtés, valamint a faesztergályozás volt. Mint oly sok mindent előbbi ténykedését is nagyon komolyan vette, ezért a budapesti Victoria Gem Oktatási Központ régiség és műtárgybecsüs szakképzését (1995-1996) is elvégezte.
Kitüntetései: a Nehézipar Kiváló Dolgozója (1972), Pro Urbe díj (1998), Podmaniczky-díj (2009). A Pro Urbe díjat ezzel az indoklással kapta: „Kiskunhalas városért kitüntetést adományoz Rácz-Fodor Mihály úrnak, a Városvédő- és Városszépítő Egyesület elnökének, Kiskunhalas város arculatának megőrzéséért, alakításában kifejtett tevékeny közreműködésért, valamint a szellemi értékek és örökségek felkutatásáért.” Sokat tett a városért, de minden gondolata a családja körül forgott. Felesége Rácz-Fodor Mihályné Csordás Margit Ibolya népiszövő-oktató, gyermekeik: Sándor, Katalin, Ibolya. Rácz-Fodor Mihály halasi lokálpatrióta volt.
Nyugodjon békében.
Szöveg, Fotó: Végső István