Nemcsak a haszonnövényeknek, hanem még a gyepnek is szüksége van tápanyagokra ahhoz, hogy egészséges ütemben tudjon fejlődni. Nem szerencsés azonban, ha egész évben ugyanazt a műtrágyát alkalmazzuk.
Segítsük a pázsit zöldülését indító gyepműtrágyával!
A fényhiányos, hideg téli időszakot követően nitrogéndús indító gyepműtrágyával érhetünk el erőteljes zöldítést, amit beszerezhetünk a Gazdadiszkontban. Ha ilyen készítményt szórunk ki a füves területekre, akkor garantáltan kettőzött erővel fognak növekedni a fűszálak.
Azt, hogy melyik gyepműtrágya nitrogéndús, könnyen kideríthetjük. A különféle gyártók egy számhármassal jelzik, hogy milyen arányban van az adott műtrágyában nitrogén, foszfor és kálium. Az a műtrágya, amelyen a 26-5-11 számok olvashatók, nitrogéndús.
Készítsük fel a nyári hőstresszre a gyepet!
A tavasz elmúltát követően a szakemberek azt javasolják, hogy használjuk olyan gyeptrágyát, amely kiegyenlített vagy kálium túlsúlyú. A legforróbb hónapokban már teljesen felesleges nitrogénben dús tápanyagot biztosítani a pázsitnak, mivel ha sok nitrogénszövet fellazul, az a gombás betegségek terjedése előtt nyitja meg az utat.
A kálium viszont pont hogy erősíti a növények szöveteit. Ennek következtében mind a vízháztartása, mind pedig a regenerálódási képessége jobb lesz a fűszálaknak. Képesek lesznek ellenállni a gombás kórokozóknak és a hőstressznek is.
Erre van szüksége a pázsitnak augusztusban és szeptemberben
Ahogy a végéhez közeleg a nyár, még egyszer célszerű nitrogénes műtrágyát alkalmazni. A legnagyobb hőséget követő időszakban ugyanis még egyszer intenzív növekedésnek indul a pázsit. A különbség annyi a tavaszhoz képest, hogy ilyenkor célszerűbb az alsó határt célozni a dózissal.
Amikor ugyanis alacsonyabb a talaj hőmérséklete, akkor a tápanyag lassabban tud feltáródni. Ha az átlagosnál korábban köszönt be az ősz, akkor hosszabb ideig lesz biztosítva a pázsit számára minden szükséges makroelem és mikroelem.
Miként készíthetjük fel a gyepet télre?
Az ősz további hónapjaiban főként káliumban gazdag gyepműtrágyákat vessünk be. Ezzel lehet ráhangolni a fűszálakat a zimankós téli időszakra, amikor keveset süt a nap, és sokszor igen alacsony a hőmérséklet.
Használhatunk burkolt műtrágyákat is, amelyek akár tavaszig elég tápanyagot biztosítanak a pázsitnak. A hagyományos változatokkal ellentétben a burkolaton van egy szilárd granulátum, ami szép lassan bomlik le. Egyes típusok két-három, mások pedig akár kilenc hónapig is képesek kifejteni a jótékony hatásukat. A normál műtrágyák ezzel szemben mindössze néhány hét alatt minden tápanyagot leadnak.
Ne csak műtrágyát használjunk!
A műtrágyák hasznosak, ugyanakkor olykor jó ötlet pelletált szerves trágyákat is használni. Ezeket hőkezeléssel mentesítik a gyommagvaktól.
Az egybefüggő gyepfelületet havi egy alkalommal gyógynövényi kivonatokat és hasznos baktériumokat, algákat tartalmazó szerrel is kezelhetjük. Egy ilyen készítmény a tömörödött, szinte élettelen talaj esetén is javítja a gyep kondícióját.