Pár évtizeddel ezelőtt a magyar emberek maguk rendezgették az udvart, és legfeljebb a nagyobb parkok, létesítmények alkalmaztak kertészt a kinti rész rendben tartására. A mai felgyorsult világban ez némileg változott, hiszen nem csak a nagy kiterjedésű parkok, közterek, intézmények kertjét kell rendben tartani, hanem a kevés szabadidővel rendelkező, ám szép udvarra vágyók területét is.
Elhelyezkedés kertészként
Ha már a gondolattól is rosszul vagyunk, hogy a négy fal között dolgozzunk télen-nyáron, és imádunk a természetben tevékenykedni, akkor kézenfekvőnek tűnik egy olyan munkát választani, amelyet a szabadban végezhetünk. Ha ez szimpatikusnak tűnik, akkor kattintson ide kertészeti állásért az egri egyetem telephelyén.
Emellett közparkokban, önkormányzati, kereskedelmi és magán tereprendezési vállalatoknál is munkát vállalhatunk. Természetesen a kertészeti központok, barkácsáruházak, faiskolák is időről időre keresnek szakembereket. Érdemes nyitott szemmel járni, hiszen sosem tudhatjuk, mikor botlunk bele a tökéletes pozícióba, amelyben szívesen elhelyezkednénk.
Sokszor egy-egy munkakör nem a kertész megnevezést viseli, ettől függetlenül nyugodtan jelentkezzünk, az adott pozícióban is ugyanolyan feladatokat fogunk ellátni, mint kertészként. Ilyen például a tájmunkás pozíció, melyben feladatunk a virágok ültetése, a pázsit nyírása, illetve az öntözőrendszer kiépítése. Arboristaként szintén időnk nagy részét a természetben töltjük, ha ilyen jellegű munkakörben helyezkedünk el. Ugyanakkor főleg a fákkal kapcsolatos növekedés és fejlődés tanulmányozása lesz a feladatunk.
Mit csinál egy kertész?
A megnevezés elég árulkodó, a kertész a zöldterületek karbantartásáért felel. Olykor ezek kialakítása is a feladatai közé tartozik. Ebben a munkakörben olyan feladatokat kell végeznünk, mint a növények gondozása, cserjék és fák metszése, fűnyírás, pázsitformázás. Emellett az öntözőrendszerek kezelése is a kertészek feladata.
A növények egészségének biztosítása egyszerű feladatnak tűnhet, azonban közel sem az, szaktudást és tapasztalatot igényel. Tudni kell, hogy egyes növények milyen tápanyagigénnyel rendelkeznek, valamint hol érzik jól magukat. Az ültetést is ennek megfelelően kell kivitelezni. Ismerni kell a különféle kártevőket és növénybetegségeket, valamint tudnunk kell, hogy ezekkel szemben miként léphetünk fel.
A kertész eszköztára
Saját eszköztárra csak akkor van szükségünk, ha vállalkozóként dolgozunk, egyébként a munkáltató biztosítja számunkra a szükséges felszerelést. Ilyen például a létra, sövénynyíró, gyomirtó, ásó, kapa, gereblye, lapát és még hosszan lehetne sorolni. Ezek mind elősegítik, hogy munkánkat precízen, illetve hatékonyan tudjuk végezni, hogy a kert igazán szép és látványos legyen.