A motivációs levél egy olyan dokumentum, amelyben bemutatod a szakhoz kapcsolódó professzionális kompetenciáid és a személyes motivációdat. Ebben kell leírnod azt, hogy miért azt a szakod választottad, miért azon az egyetemen. A motivációs levél egy olyan fontos, személyes jellegű dokumentum, amit a felvételi eljárás során szoktak kérni a jelentkezőktől. Ha szóbeli felvételire kerül sor egy jól megírt motivációs levél elég lehet ahhoz, hogy az időt kitöltsd és jól elbeszélgess a felvételit végzőkkel. Sőt, akár az is függhet tőle, hogy felvesznek-e vagy sem.
Egy egyetemi, főiskolai motivációs levél nagyon hasonló ahhoz, amit majd később munkahelyek is kérhetnek tőled. Ma már annyira felfújták a HR kérdéseket, hogy a motivációidtól kezdve az érzéseidig mindent kérni fognak. Sokszor olyan ez mint az online szerencsejáték: megírod a leveled, ez a tét elhelyezése. A rulett online kereke meg pörög, és vagy elfogadják a leveled, vagy nem. Az esély közel 50-50%, de ha jól írod meg a levelet, az olyan mintha a rulett keréken találtál volna egy hibát, amit ki tudsz használni.
Így írd meg a motivációs leveled
Ebben a levélben elsősorban releváns és érdekes dolgokat kell megosztanod magadról, ami bizonyíthatja a felvételiztetőknek, hogy te vagy (az egyik) megfelelő jelölt az adott szakra, vagy a kiválasztott képzésre. Emiatt egyébként az is nagyon fontos, hogy olyan szakot és olyan képzést válassz, ami biztosan megfelel Neked, és amiben tudod, hogy sikeressé válhatsz! A motivációs levél, ami nem ugyanaz, mint a bemutatkozó levél nagy szerepet játszik abban, hogy végül felvesznek-e vagy sem. (Bár az igazság az, hogy a magyar felvételi rendszerben a személyes motivációk még nem olyan erőteljes szerepet betöltő szempontok, ami egyébként hosszú távon nagyon hátrányos.) Kihívást jelenthet úgy bemutatni magad, hogy az meggyőzze azt aki olvassa a leveled. Mert hiába vagy kitűnő tanuló aki sokat versenyzett és eredményeket is elért, ha a nem tudod mindezt egy jó motivációs levélben összefoglalni.
Fontos, hogy a leveled ne legyen annyira személyes, hogy aztán komolytalannak tűnj, inkább koncentrálj az intellektuális képességekre, nem pedig arra, hogy a nénikéd bokatörése milyen hatással volt rád!
Nyugodtan írj a hibáidról, de azokat csak szerényen említsd meg, ne azokról szóljon a levél – mindig arra koncentrálj, hogy miben vagy jó és miért lehetsz még jobb abban amit tanulni szeretnél. Javasoljuk, hogy a következő négy szempontot mindenképpen vedd figyelembe:
- A koncepció, az elgondolás mindig legyen egyértelmű számodra is. Foglald össze előbb magadban, hogy mit szeretnél, miért akarod megszerezni azt a diplomát, miért gondolod, hogy az adott egyetem/főiskola a legmegfelelőbb számodra.
- A forma, az elrendezés azt a célt szolgálja, hogy első ránézésre is érdekes, vonzó, és profinak tűnő legyen a leveled. Ha nincs külön meghatározott sablon vagy forma a motivációs levélre, akkor elsősorban azt kell figyelned, hogy két oldalnál ne legyen hosszabb.
- A felépítés határozza meg, hogy mennyire olvasható, mennyire jól felépített a levél. Mindenképpen egy könnyed bemutatkozással kell kezdened, majd egy masszív “tárgyalással” folytani, és végül egy összefoglalással kell lezárnod. A végén mindenképpen foglald össze újra főbb pozitív tulajdonságaid, motivációd.
- A finomhangolás már a kész levélre alkalmazandó. Ez azt jelenti, hogy mondatról mondatra átolvasod a szöveget, és meggyőződsz arról, hogy mindenhol a megfelelő szavakat választottad. Nagyon bonyolult barokkos körmondatokat sokan nem szeretik elolvasni, sőt van, akit kifejezetten irritál. Mindig legyél meggyőző, lendületes és törekedj arra, hogy a levél is azt mutassa, hogy jó vagy abban amit csinálni szeretnél. A leveled ne csak elmesélje, mutassa is a profizmusod. A nyelvhelyesség kiemelten fontos, a központozás szabályossága szintúgy. Érdemes lehet úgy írni a levelet, hogy más is el tudja olvasni, illetve ha már úgy érzed kész vagy, két napig ne nézz rá, és a harmadik nap reggelén frissen olvasd át. Szinte biztos, hogy találsz benne javítani valót!
Dolgok, amiket érdemes észben tartani amikor motivációs levelet írsz
A következő felsorolásban néhány olyan fontos elemet mutatok be, amelyeket érdemes szem előtt tartani amikor egyetemi vagy akár munkaügyi motivációs levelet írsz.
- Ne ismételd meg azokat a dolgokat, amik már le vannak írva jelentkezési lapon vagy az életrajzodban.
- Mindig vedd figyelembe az egyetem vagy a cég iránymutatását a motivációs levél formájára vonatkozóan.
- A bemutatkozás rész kiemelten fontos. Írj úgy, hogy érdekes, tömör és meggyőző legyen.
- Ne akarj mindent egyszerre beleírni! Törekedj a lényegkiemelésre, ami kimaradt, szóban is elhangozhat.
- Ossz meg magadról néhány érdekes dolgot, főleg a motivációd leírásánál.
- Ne akarj humoros lenni! A motivációs levélnek nem nevettetés a célja, lehetsz persze pozitív szemléletű, de ne told túl a biciklit.
- Ne hazudj, ne akarj másnak tűnni!
- Minden kérdésre válaszolj! Ha meg van határozva, hogy mire kíváncsiak, akkor mindig válaszold meg a kérdéseket!
- Ne hagyd az utolsó pillanatra! Ne a határidő előtti éjszaka írd meg a leveled! Ez az ellenőrzés miatt is nagyon fontos lenne!
- Ellenőrizz! Nem egyszer, nem kétszer, ahányszor csak lehet, sőt mást is vonj bele! Nyomtasd ki, firkáld össze, olvasd fel hangosan.
Nincs egységes forma
A felvételi levekre vonatkozóan nincs kifejezett forma, nincs nyerő formula amivel a legjobbá válhatsz egyből. Körül lehet nézni természetesen online, de az igazság az, hogy nem biztos, hogy a Harvardra benyújtandó levél formátuma mondjuk meggyőzné a SOTE felvételiztetőit. Mindig gondold át, hogy kinek írod a leveled. Nem mindegy, hogy alapképzésre, mesterképzésre vagy doktori iskolába jelentkezel. Remélem, cikkünk segített, és a következő felvételi időszakban olyan levelet írsz, ami leugrik a papírról!