A kutyákat számtalan külső jellemvonás alapján meg tudjuk egymástól különböztetni. Ilyen például a szőrzetük, ami lehet hosszú, rövid, egyenes vagy göndör, durva, esetleg selymes. Mindegyiknek megvan a jó és a rossz tulajdonsága, hiszen míg az egyik gyorsan szárad, addig lehet, hogy a másikat hosszú ideig kell fésülni. Ahhoz, hogy a kedvenceink a tökéletes ápolást kapják, megfelelő gondoskodásban kell részesülniük, amit a kutyakozmetikusok adhatnak meg számukra.
De vajon milyen lehet a kutyák szőrtípusa, és hogyan érdemes őket ápolni? Kutyakozmetikusok figyelem!
Ismerni kell az állat bundáját
A kutya szőrtípusának ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy kutyakozmetikusként pontosan tudjuk, milyen eszközökkel és módszerekkel lehet tisztán tartani az állat bundáját. A GroomART kutyafésűivel azonban szinte minden szőrzettel el lehet boldogulni, ami azért fontos, mert a négylábú legnagyobb kiterjedésű szerve a bőre. A szőrzet képes szabályozni a testhőmérsékletét, óvja a bőrt a környezeti hatásoktól, valamint a fertőzésektől és a parazitáktól. Ebből jól látszik, hogy hatalmas jelentősége van annak, hogy milyen állapotban van a bőr és a szőr.
A szőrzet típusa meghatározza azt, hogyan kell ápolni a kis kedvenc bundáját. Ez segíthet eldönteni azt, hogy a munka során milyen fésűre és egyéb kozmetikumra van szükség, melyik lesz a legcélravezetőbb. Minden szőrtípus eltérő gondoskodást igényel, hiszen nem mindegyiket kell rendszeresen nyírni, ráadásul az eljárás is más és más lesz. A kutyakozmetikus munkájához tehát szorosan hozzátartozik a szőrtípusok ismerete.
Milyen szőrtípusról lehet szó?
Sokféle bundáról beszélhetünk, amelyeknek mindegyike sajátos tulajdonságokkal és ismérvekkel rendelkezik. Az állat bundáját általában a textúrája, a jellemzője, valamint a hossza alapján sorolhatjuk az egyes kategóriákba. Természetesen itt is lehetnek vegyes típusok, nem minden esetben egyértelmű a “hovatartozás”.
Egy négylábúnak lehet egyszerre rövid és kettős szőrzete, közepesen hosszú és göndör vagy éppen hosszú és zsinórokba rendeződő. Vannak továbbá kopasz kutyák, amelyek mégis rendelkeznek nemi hajjal.
A hosszú szőrűek közé tartozik a yorkshire terrier, a skye terrier, a tibeti terrier, valamint az afgán agár, de még a bichon havanese is. Rövid szőre van többek között a boxer, az angol véreb, a tacskó, valamint a dán dog fajtáknak.
Mit kell tudni a göndör szőrzetről?
A göndör bundával rendelkező kutyáknak kevésbé hullik a szőre, hiszen nem váltják azt időszakonként. A tapintásuk puha és kellemes, előfordulhat azonban, hogy néhány testrészükön, mint például a lábukon hosszabb a bunda, de alapvetően szinte mindenhol ugyanakkora.
A göndör szőrbe azonban könnyebben beleakadnak a szennyeződések, a növények, a kártevők, amiket nagyon nehezen lehet csak eltávolítani. Ilyenkor mindenképpen szakmai segítségre van szükség. Kutyakozmetikusként hozzájárulhatunk ahhoz, hogy az állat bundája ismét fényes és tiszta legyen.