Május 9-én, Szegeden a XVI. A TÖBB NEMZETISÉGŰ ÁLLAMOKTÓL NAPJAINK GEOPOLITIKÁJÁIG címmel rendeztek tudományos konferenciát a Virtuális Intézet Közép-Európa Kutatására szervezésében. Az intézet célja egy szakmai hálózat kiépítése, illetve publikációs fórumok megteremtése és konferenciák szervezése. Számos remek előadás mellett Végső István a 100 éve létrehozott Kelebia községről történetét vázolta fel.
Az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karon megrendezett tudományos tanácskozáson Szabadka és Trianon mostohagyermeke -a 100 éves Kelebia címmel tartott előadás május 9-én Végső István történész. A szabadkai határrészből Magyarország területén maradt három „tanyaközpontból” községet szerveztek 1921 után. Csikéria, Kelebia és Tompa települések ezután jöttek létre. Szabadkai identitással, de új életet kezdtek. A vasút és a határ szempontjából is kiemelkedő Kelebia 1924-ben létesült, számos sérelem érte a szomszéd települések és a korabeli kormányzat révén, de a fejlődése és a fejlesztése mindvégig fontos és töretlen volt.
Trianon után az önállóság útjára lépett az idén százesztendős község, bár a templom Szabadka felé „nézett”. 1941 után a délvidéki nagyváros vissza is akarta magához csatolni a három elveszett területet, de azok már nem kívánták ezt, ellenálltak. 1944/45-ös események végül meg is akasztották ezt a közigazgatási folyamatot. És persze a vasutasok, a korai cseresznye, a foci, a vitéztelep és más csemegék is előkerültek az előadás idején.