Két magyar diák 1877-ben a történelmi Magyarországon neki vágott egy hihetetlen gyalogútnak Erdélybe. Erről adott ki és írt könyvet Nikowitz Oszkár diplomata, volt belgrádi nagykövet. A Kiskunhalasi Városi Könyvtárban mutatták be június 5-én a Séta érettségi előtt – Zombortól Udvarhelyig (meg vissza!) című könyvet az intézmény és a Pásztortűz Egyesület szervezésében.
Az Ünnepi Könyvhét illetve Nemzeti Összetartozás Napja jegyében telt házas eseményen, a városi könyvtárban Végső István egyesületi elnök, történész volt a partnere a beszélgetésben a könyv szerzőjének.
Végső István kérdései, felvetései után Nikowitz Oszkár igyekezett bemutatni azt az életmódbeli, történeti, sőt külpolitikai helyzetet, ami az 1870-es évekre jellemző volt. Erdély helyzete, betyárvilág, magyar belpolitika, orosz-török háború, és az akkori útviszonyok mind-mond befolyásoló tényezők voltak, hogy megértsük ezt a lehetetlen küldetést.
A két diák kalandjairól, az 50 napos, közel 1400 km-es útjukról tartalmas naplójuk majdnem százötven évig lappangott a családi iratok között, Magával ragadó módon megírt kordokumentum. Az összes településről említést tesz az útinapló, ahol gyalog megfordultak. Csodálatos erdélyi tájak, kalandos út az, amin az érettségi előtt álló fiúk végig mentek. Korrajz, honismeret, földrajzi-történeti betekintés egy letűnt időszakba. A könyv elején és végén Nikowitz Oszkár a napló és a magyarsors, kárpát-medencei lét szülte gondolatai teszik még érdekesebbé a kiadványt. A könyvbemutató baráti beszélgetéssel és dedikálással végződött.
Nikowitz Oszkár 1949-ben, Kisszálláson született, bácskai menekült családba. Édesapja külterületi tanító volt. Nikowitz Oszkár Szegeden végzett 1972-ben klasszika-filológia szakon szerzett diplomát. Szinkrondramaturg, fordító és tanár munkakörökben dolgozott, 1995-től a Határon Túli Magyarok Hivatalában, 1998-tól 2010-ig a Külügyminisztériumban tisztviselő volt. Magyarország brüsszeli NATO-nagykövetségén, majd nemzeti szakértőként az EU-ban tevékenykedett. 2010 és 2014 között belgrádi nagykövet.
Fotó: Pásztor Gergely, Végső István