A hőszivattyúk működése amennyire hasznos, a hétköznapi ember számára olyannyira nehezen érthető. Pontosan emiatt gondoltunk arra, hogy konyhanyelven is megpróbáljuk szemléltetni a folyamatot. Közben pedig nem felejtjük el kiemelni, hogy a komplett procedúra milyen előnyöket jelent egy-egy ingatlan energiagazdálkodására nézve.
Kezdjük a hőszivattyú lényegének és funkciójának tisztázásával
Legelőször azt kell tudni, hogy a speciális eszköz ingyenesen elérhető energia hasznosítására képes családi házaknál és egyéb ingatlanoknál. A természetben megtalálható energiát segít a fűtéshez és melegvíz-készítéshez szükséges alkalmas energiává alakítani.
Egyszerre költséghatékony és fenntartható megoldás, például a Wagner Solar Hungária hőszivattyú megoldásait is ezért keresik olyan sokan. Titka, hogy a földben, a talajvízben és a levegőben rejtőző természetes energia elképesztő potenciált jelent.
Azzal, hogy a speciális eszköz ezt segít átkonvertálni bármilyen ingatlan mindennapjaiba, egy csapásra a leggazdaságosabb, leghatékonyabb és legkörnyezettudatosabb metódust képes biztosítani.
Hogy dolgozik egy hőszivattyú?
A ciklikus működés belépési pontjaként az eszköz az úgynevezett elpárologtatón keresztül hőt vesz fel a hőforrásból. Amely lehet akár a talaj, a víz vagy a levegő. Aztán ezt magasabb hőmérsékleten elpárologtatja, így gáz halmazállapot keletkezik.
Innentől működésbe lép a kompresszor. Olyan formában, hogy villamos energia hasznosításával sűríti a korábban képződött párát. Fontos, hogy a folyamat egy zárt térben megy végbe.
Emiatt, ahogy a nyomás egyre csak növekszik, a gázmolekulák szépen egymáshoz szorulnak. A folyamat eredményeként hőmérséklet-növekedés fog bekövetkezni, mint a hőszivattyú működésének elengedhetetlen hozadéka.
A hőszivattyú funkcionalitásának további szakaszai
Ahogy azt fentebb ugyebár már részleteztük, létrejön a hőmérséklet-növekedés. Innen megy tovább a folyamat úgy, hogy a keletkező hőt a rendszer a kondenzátorhoz fogja továbbjuttatni. A kondenzátorban nem ér véget a dolog.
Ugyanis a gáz a hőt a fűtési rendszernek fogja közvetíteni. Ennek hatására a gáz rövid idő alatt kicsapódik, majd pedig meleg víz formájában távozik. Érdekesség, hogy ebben a fázisban a fűtővíz hőmérséklete adott esetben a 35-40 fokot is elérheti.
A hőszivattyú funkcionalitásának következő fázisaként az eltávozott meleg víz az expanziós szelepen keresztül lehűl. Ezután az elpárologtatóba fog kerülni, hogy máris körbeérjen a dolog és a komplett ciklikus működés újból elölről tudjon kezdődni.
Nagyvonalakban így érdemes tehát elképzelni magát a hasznosulást. Az ingatlanban tartózkodva persze a lényeg annyi, hogy a komfortérzethez szükséges energia rendelkezésre áll, miközben a rezsikiadások nagymértékben csökkennek.