Az idei Kiskunhalasi Őszi Tárlatot Thorma János születésének 152. és halálának 85. évfordulójának alkalmából rendezik meg a kiskunhalasi Thorma János Múzeumban.
A kiállítás szeptember 1-től december 4-ig látogatható.

2017-től – dr. Bay Miklós műgyűjtő adománya révén – létrehozott kiskunhalasi nagybányai művészetet bemutató állandó kiállításhoz (Bay Gyűjtemény – Nagybányai művészet és Thorma Galéria – Thorma János festészete) kapcsolódóan évről évre megrendezi a Kiskunhalasi Őszi Tárlatot (Nagybányai művészportrék, 2018, Réti István, 2019, Nagybányai remekművek magángyűjteményekből, 2021).

A Kiskunhalasi Őszi Tárlat 2022 a nagybányai művészethez kapcsolódó sorozatának negyedik fejezetét Thorma Jánosnak szenteli. Az eredetileg Kiskunhalason született, de középiskolás éveitől már Nagybányán élő Thorma János születésének 150. évfordulójára időzített, 2020-ra tervezett, de a járványhelyzet miatt elhalasztott és idén megrendezett kiállítás 2022. szeptember 1-jén 17 órakor nyílik meg Kollarics Gábor rendezésével és Bellák Gábor művészettörténész méltatásával.

A tárlat Thorma festészeti hagyatékéból 42 művet mutat be az életmű belső arányainak megfelelően. Thorma János az első modern magyar művésztelepet a naturalista szemléletű Hollósy Simon müncheni szabadiskolai gyakorlatára alapozta és művésztársaival (Hollósy Simon, Réti István, Ferenczy Károly, Grünwald Béla) 1896-ban alapította. Az itteni művésztelepi és (1902-től) szabadiskolai tevékenység a huszadik századi magyar művészetre nagy hatást gyakorolt.

A Halason született, de jászberényi gyermekéveit követően kamasz korától haláláig Nagybányán élő Thorma János a városban létrehozott művésztelep és szabadiskola egyik elindítója és meghatározó művésztanára volt. Jelen kiállítás, akkor jött létre, amikor a Thorma János Múzeum két állandó tárlatán: a Thorma Galériában látható negyvenöt, és a Bay Gyűjtemény – Nagybánya művészetét bemutató – kiállításán található további tizennyolc Thorma-festmény. Ezek mellett mutatunk be ezúttal még negyvenkét alkotást, melyek közül számos mű még nem szerepelt kiállításon. A Hölgy fátyolos kalapban, amit Thorma Párizsban festett, a Nagybányán készített korai remeklés, a Bilcz Irén portréja is szerepel a kiállításon. A Favágócsaládot (más címén Kolduspár), Thormának ezt a korai életképét a 2013-as Magyar Nemzeti Galériában rendezett nagy Thorma-kiállításon láthatta utoljára a közönség. A Majális (Mulatozó társaság) vázlatával és legkidolgozottabb nagyméretű változatával, Thorma egyik – számára is kedves – képtémájával is találkozhat az érdeklődő. Ez a mű a Trianont követő időszakban első sokalakos, több változatban is megvalósított képterve volt. Ezeken kívül számos eddig kiállításon nem szerepelt Thorma-képet is bemutatunk, köztük egy kései tájimpressziót a múzeum új szerzeményei közül.

A 2022-es Kiskunhalasi Őszi Tárlat idején összesen százöt Thorma-festmény, illetve több mint százötven nagybányai művészet körébe sorolható festmény tekinthető meg egy helyen és egy időben, Kiskunhalason a Thorma János Múzeumban.