A tudományos témájú érdekességek mindig izgalmasak. Szinte el sem tudjuk hagyni az oldalt, ha ilyen vizekre evezünk, egyik cikket faljuk a másik után. Érdemes kicsit utánajárni annak, hogy hol találunk hiteles, megbízható forrásból származó információt.
Amikor úrrá lesz rajtunk a kíváncsiság
A “brit tudósok kimutatták” kezdetű cikkek megmosolyogtatnak mindenkit, talán innen is ered a kételkedésünk a tudományos vetületű hírekkel szemben. A Hirnavigator.hu tudomány kategóriájában számtalan érdekfeszítő olvasmány közül válogathatunk. Amikor egy könyvet vásárolunk, általában a tartalomjegyzéket vesszük először górcső alá. A hírportálok esetében is szeretjük, ha rögtön a szemünk elé tárul az oldal kínálata.
A rendezettség látszatát erősíti, ha azonos színű fejlécekkel jelölnek hasonló vagy összefüggő témákat. Rögtön ezekre téved a tekintetünk, és megnyugtató, ha nem érezzük a kavalkádot annak ellenére sem, hogy rengeteg címet látunk a képernyőn.
Időrendben is át tudjuk futni a felhozatalt. Sőt, ez egy újabb rendszert ad arra vonatkozóan, hogy az utolsó szörfözésünkhöz képest van-e újdonság. Egy csokorba szedve találjuk meg az elmúlt 1 hét, 24 óra, 12 óra, 4 óra top tudományos cikkeit. Így könnyen nyomon tudjuk követni, mely olvasmányok hordoznak többletértéket számunkra.
Átjárás a kategóriák között
Bármikor megeshet, hogy miközben olvasunk egy tudományos témájú cikket, annak egy momentuma felébreszti bennük a kíváncsiságot egy teljesen más téma iránt. Ilyen alkalmakkor is nagyon jó, ha felhasználóbarát a portál felülete. Egy-két kattintással villámgyorsan átmehetünk egy másik területre, és választ kaphatunk szinte minden kérdésünkre. Ugyanilyen egyszerű a visszatérés is a kiinduló oldalra.
Hasznos lehet, ha a cím mellett nemcsak a cikk megjelenésének időpontja, hanem a forrás és további alkategóriák is feltüntetésre kerülnek. Így anélkül irányba helyezhetjük magunkat egy-egy adott témával kapcsolatban, hogy egyetlen kattintást tettünk volna.
Az alcímek nem pusztán a pontosításra szolgálnak, hanem az azokra történő klikkeléssel egy sor azonos tartalmú, rendkívül lebilincselő iromány is felbukkan a honlapon. Így még tovább bővíthetjük ismereteinket a természet, a biológia, a fizika és további tudományos területek világában.
Mindig aktuális
Gyakran tapasztalhatjuk a digitális információszerzés során, hogy amikor egy cikket olvasunk, már elavult a benne szereplő ismeretanyag. Akár több hónapja vagy éppen több éve írott szövegekkel is találkozhatunk. Sokszor alig leljük meg egyes cikkek dátumát, és azért kezdjük keresni, mert a benne foglaltak már ismerősek számunkra.
Olykor bosszantó tud lenni, hogy sokadjára botlunk ugyanabba a tartalomba, csak mire felismerjük, már rászántunk némi időt. Az időnk az, amit soha nem tudunk visszahozni. Ezért joggal próbáljuk olyan dolgoknak szentelni, amelyek igazán fontosak számunkra. Ám azt is fontoljuk meg, hogy mennyit szeretnénk ebből az értékes kincsből a digitális tartalmakra szánni!