A Tázláron végzett ásatás során döbbenetes leletek kerültek napvilágra. A Templomhegy néven ismert lelőhelyen a régészek egy tatárjárás kori tömegsírt tártak fel, amelyben összekötözött végtagú, zsugorított helyzetben eltemetett áldozatok maradványaira bukkantak. A feltárást Gallina Zsolt ásatásvezető régész irányítja, aki az MTI-nek nyilatkozva megerősítette, hogy az egykori halasi járás egyik legjelentősebb régészeti kutatása zajlik jelenleg Tázláron.
Templomhegy titkai: erődítések és tragédiák nyomában
A kutatók célja az erődítésekhez tartozó árkok minél hosszabb szakaszának feltárása és a tatárjárás során lezajlott ostrom és pusztítás részletes bemutatása. Gallina Zsolt kiemelte, hogy a helyszínen már szarmata kori, honfoglalás kori és Árpád-kori leletek is előkerültek. Különösen figyelemre méltó a honfoglalás kori női lovas temetkezés, valamint az Árpád-kori és késő középkori sírok, amelyek száma meghaladja a nyolcszázat.

A történeti források szerint Tázlár területét a 10. századtól 1241-ig folyamatosan Árpád-kori magyarok lakták. A 11. század végén templomot építettek, amely köré temetkeztek. A tatárjárás idején a lakosok árkokkal próbálták megóvni falvaikat és templomukat, azonban a mongol hódítók mindent felperzseltek és elpusztítottak.
A tatárjárás öröksége a Duna–Tisza közén
A tatárjárás Magyarország történetének egyik legtragikusabb eseménye volt. A mongolok pusztítása maradandó hatást gyakorolt az Alföld településszerkezetére és etnikai összetételére. A tázlári erődítések része volt annak a körárokrendszernek, amely összekötötte a Duna–Tisza közi templomos helyeket, köztük Bugac, Szank, Kiskunfélegyháza, Kunfehértó és Szabadszállás településeit.

Tázláron egy különleges, több mint 100 méter külső átmérőjű, hármas körárokrendszer védte a településhez tartozó templomot. A szerkezet célja nem a temető lehatárolása, hanem kifejezetten a templomkörzet megvédése volt a mongol támadásokkal szemben.
A most feltárt tömegsír drámai emlékeztetője annak a pusztításnak, amelyet a tatárjárás során éltek át az Alföld lakói. Az ásatások tovább folytatódnak, hogy még teljesebb képet kapjanak a kutatók a korszak borzalmairól és a túlélők történetéről.