November 30-án a kiskunhalasi városi könyvtár adott otthont az András-naphoz kapcsolódó aprók táncának, amelyet a Pásztortűz Egyesület és a Fészekrakó Egyesület közösen szervezett. A gyerekek és szüleik néptánccal, énekkel, kézműveskedéssel és népi játékokkal töltötték a délelőttöt.
Népi hagyományok és tánc Szent Mihály napján
Az eseményen Juhász Eszter irányításával a gyermekek magyar népi táncokat tanultak, miközben megismerkedtek az András-napi szokásokkal. Elhangzott, hogy ez a nap a hagyomány szerint varázslásra, férjjóslásra és időjóslásra is alkalmas volt, valamint az advent előtti elcsendesedés kezdete, amikor megindulnak a disznóvágások is.
Zene és kézművesség kicsiknek és nagyoknak
A Kiskunhalasi Népdalkör citerazenekara Sózó József vezetésével népi dallamokkal kísérte a programot. A gyerekek kézműves foglalkozásokon is részt vehettek, ahol a könyvtár dolgozói és önkéntesek segítették őket. Lázár Sándor és Gálné Kasza Csilla közreműködésével gesztenyeállatokat készítettek, a hangszereket pedig közvetlenül is kipróbálhatták a hangszersimogató program során.
Népi kultúra népszerűsítése
A teltházas esemény rámutatott, hogy a magyar népi hagyományok ápolása továbbra is fontos közösségi élmény a gyermekek és szüleik számára. Az aprók tánca nemcsak a kultúra megismerését, hanem a közös adventi készülődést is szolgálta.
Fotó: Pásztor Gergely, Végső István