„Nagyon hálás vagyok Magyarországért, a magyarokért, és a Hit Gyülekezetéért” – mondja a Burkina Faso-i Firmin Ilboudo, aki 7 és fél évet töltött hazánkban. A halasi hitesekhez búcsúzni jött az elmúlt vasárnapon, ugyanis heteken belül visszautazik hazájába, annak ellenére, hogy ott a szegénység mellett a muszlim terrorizmus is egyre inkább megnehezíti az életet.
Nem sűrűn fordul elő, hogy ha valaki a világ egyik legszegényebb országából eljut Európába, ott megtapasztalja a viszonylagos jólétet, akkor önszántából, sőt, örömmel tér vissza szülőhazájába. Firmin Ilboudo azonban pontosan ezt teszi: a fiatalember hét és fél évvel ezelőtt érkezett Magyarországra, hogy teológiát tanuljon a Szent Pál Akadémián, a Hit Gyülekezete főiskoláján – és most visszatér Burkina Fasóba.
„Volt egy álmom még az előtt, hogy egyáltalán szóba került volna, hogy Magyarországra utazhatok. Fehér emberek vettek körül, és volt előttem egy papírra írt szöveg, amit nem tudtam elolvasni. Amikor Budapesten elkezdtem a nyelviskolában tanulni, ez szó szerint megtörtént velem” – utalt vissza a kezdetekre kiváló magyarsággal Firmin.

A lehetőség annak kapcsán nyílt meg számára, hogy a Hit Gyülekezete missziós lelkésze, Dr. Flaisz Endre – aki egyben a kiskunhalasi gyülekezet vezetője is – ellátogatott Burkina Fasóba, az ottani Hit Gyülekezetébe (nem elírás: a magyarországi gyülekezet testvérközösségéről van szó), ahol felvetette, hogy a Szent Pál Akadémia fogadna tőlük egy fiatal hallgatót. Firminre esett a választás, aki félbehagyva jogi tanulmányait Budapestre utazott, hogy teológiát hallgasson. Mint mondta, már az elején egyértelmű volt számára, hogy mindezt azért teszi, hogy tanulmányai után szülőhazájában tudja segíteni az ottani keresztényeket. A teológia mellett aztán egy informatikai diplomát is szerzett, de magyarországi évei alatt dolgozott kőműves mellett, árubeszerzőként és könyvelőként is.
„Érdemes minden körülmények között hálásnak lennünk azért, ami jó van az életünkben, mert Isten csak így enged tovább a nagyobb dolgok felé” – jegyezte meg az afrikai fiatalember, aki annak ellenére is visszatér hazájába, hogy ott jóval szerényebbek az anyagi-gazdasági lehetőségek, sőt, az országot polgárháború fenyegeti. A 20 milliós országban korábban békében éltek egymással a lakosság 60 százalékát kitevő muszlimok és a keresztények – ám az elmúlt években északról egyre nagyobb erővel nyomulnak délnek a muzulmán szélsőséges csoportok. Mintegy 300 keresztény gyülekezet zárta be a kapuit emiatt, és rengetegen vándorolnak az ország középső és déli térségeibe.
Ezért Firmin a halasi gyülekezet tagjait arra kérte: imádkozzanak a Burkina Faso-i keresztényekért.
Sebestyén István / Fotó: Juhász D. Géza