Az őszi bundaváltás megviseli a gazdi lakását, ilyenkor gyakrabban kerül elő a porszívó, de emellett mindenképpen oda kell figyelni a kutya szőrzetének megfelelő ápolására is! Az ősz egy remek évszak, már nincs rekkenő hőség, így nyugodtan lehet élvezni a kint töltött időt, de még elég kellemes a levegő ahhoz, hogy ne kergessen be bennünket tíz perc után a hideg.
Azonban ez az évszak gyakran jár esővel, sárral, így a bundaápolás elengedhetetlen napi rutinná kell, hogy váljon. Persze nem mindegy az sem, hogy milyen szőrzettel rendelkezik a kedvencünk, azonban még a rövid szőrű ebek esetében is szükség van tennivalóra.
Milyen gyakran kell fürdetni ilyenkor a kutyát?
Nagy a kísértés ezekben a hónapokban arra, hogy a blökit illatos meleg vízbe mártsuk, főleg, ha nyakig sárosan érkezünk haza. Időnként szükség is van erre, ekkor pedig a BioZoo.hu bio ápolószereit, fürdetőszereit érdemes használni, hiszen ezek természetes anyagokból készültek, így óvják a kutyák érzékeny bőrét. Azonban nem kell túlzásba vinni a fürdetést, hiszen ez a szőrhagymáknak nem tesz jót, ráadásul a vizes kutya könnyen meg is fázhat. Ha fürdetsz, akkor azt este tedd, a séta után, amikor már nyugovóra fog térni, így szépen meg is tud száradni reggelig.
Hogyan távolítsd el a sarat és a szennyeződéseket?
Mint említettük, a gyakori fürdést el kell kerülni, ehelyett speciális, kutyáknak használt nedves törlőkendőket használj, ezzel könnyen le fogod tudni törölni a kedvenced szőrét és a lábait. Töröld ki a tappancsok belsejét is, főleg, ha nagyobb sárba ment bele, mivel a tappancsok közötti szőrbe könnyen megtapad a sár és ha ez megszárad, akkor a megkeményedett darabok fájdalmasan nyomni fogják a talp bőrét és a lábujjakat.
A napi fésülés jelentősége
Fésüléssel nemcsak a rászáradt sarat, de a kihulló szőrszálakat is eltávolítod, így segítesz a kutya vedlésében és abban, hogy minél gyorsabban kinőjön a téli bundája. Rendszeres fésüléssel nem lesznek gubancok a hosszú szőrű kutyákon, ápolt, esztétikus megjelenést varázsolhatsz a számára. Olyan kefét használj, ami a kutya szőrzetének megfelelő.
A bolha- és kullancsirtás ősszel és télen sem maradhat el!
Tévhit, hogy a hideg évszakban nincsenek kullancsok. Sőt, egyes kullancsfajták januártól márciusig a legaktívabbak, ezért a külső élősködők elleni védelmet ekkor se hanyagold el. Használj bolhanyakörvet vagy bőrre való cseppet, így megvédheted a kutyust a kullancsok, bolhák támadásától!
Az immunrendszer erősítése
A tél közeledtével a vírusok és baktériumok támadása is felerősödik, ezért az immunrendszer serkentésére van szükség. Használj kutyáknak készült vitaminokat és immunerősítő szereket, valamint bőr- és szőrzetjavító készítményeket, például lazacolajat, sörélesztőt vagy spirulinát.
Az őszi vedlés kezeléséhez ne csupán a takarításra hagyatkozz, hanem segítsd elő a régi szőr eltávolítását és az új bunda kialakítását folyamatos ápolással és belsőleg adható vitaminokkal, táplálékkiegészítő szerekkel, így kedvenced fényes és egészséges szőrzettel büszkélkedhet.