Tavaly a mezei pocok évtizedek óta nem látott mértékben szaporodott el és károsított, így nagy területeken vált szükségessé az ellene való védekezés. Viszont az irtásra használt anyagok szakszerűtlen felhasználása komoly veszélyt jelenhet a vadon élő állatok számára is.
A vadpusztulás elkerülése mindenki érdeke, mert komoly bírságok, vagy akár polgári per is lehet a következménye. Írásunkban összefoglaljuk mindazokat a tudnivalókat, melyek segítenek elkerülni az ilyen eseteket. A pockok egyedszáma a tél folyamán nagyon sok területen jelentős mértékben lecsökkent! Mielőtt védekezni kezdünk, bizonyosodjunk meg arról, hogy milyen a fertőzöttség mértéke a területünkön! Csak a járatok betaposásával és 1-2 nap múlva történő visszaellenőrzésével győződhetünk meg arról, hogy ténylegesen mennyi pocok maradt még életben.
Amennyiben az egyedszámuk eléri a 1-2 lakott járat/100 m2 értéket, ebben az esetben van szükség a védekezésre. A gyakorlatban leggyakrabban alkalmazott két szer a Redentin 75 RB és az Arvalin LR.
Az Arvalin LR egy szabadforgalmú rágcsálóirtó szer, mely kiváló hatékonysággal használható a járatok kezelésére, azok betaposásával. Ugyanis a belőle képződő mérgező gáznak bent kell maradnia a járatokban.
A Redentin 75 RB egy olyan rágcsálóirtó csalétek, melyet a pockoknak el kell fogyasztaniuk. Úgy lett kifejlesztve, hogy szabályszerű alkalmazása esetén ne jelentsen veszélyt a területen élő vadállományra. A tavaszi időszakban kizárólag járatkezeléssel 6-10 g/járat dózisban, maximum 10 kg/ha mennyiségben lehet felhasználni. A járatokba kell a csalétket helyezni, melyeket nem szabad betaposni, és úgy, hogy azt a vadak ne érjék el. Szükség esetén megismételhető az irtás.
Nagyon fontos tudni azt, hogy a ház körül használatos egér- és patkányirtó csalétkek sokkal erősebb mérgek, így a vadakra ezek sokszorta nagyobb veszélyt jelentenek. Ezeket a mezei pocok irtására felhasználni szigorúan tilos, járatkezeléssel is! Nemcsak szabálytalanságot követ el az, aki ilyet kiszór, de komoly veszélyt is okoz a vadak számára. Békés megyében emiatt történt nemrégiben egy igen komoly mértékű őz pusztulás, a járatkezelés ellenére!
A későbbi időszakban a Redentin kiszórható lesz teljes felületre is. Nagyon lényeges, hogy a kiszórandó mennyiséget a pocok fertőzöttség mértékéhez igazítsuk, úgy, hogy azt 1-2 nap alatt fogyasszák el. Különben a vadaknak elegendő idejük lesz összeszedegetni a napokig a talajfelszínen lévő, megmaradt csalétket. Ha szükség van, akkor inkább többszöri kezelést alkalmazzunk, ami a pockok ellen amúgy is hatásosabb, kb. 10-14 nap különbséggel.
Nagyon fontos még, hogy egyenletes legyen a kijuttatás, ne legyenek kupacok vagy sávok a területen. A Redentines védekezés előtt minden termelőnek kötelezően fel kell vennie a kapcsolatot a területileg illetékes vadászatra jogosulttal! A kezelés az eddigiekhez hasonlóan kizárólag növényvédelmi szakmérnök felügyeletével történhet. A Redentin felhasználási utasítását érdemes alaposan átolvasni, mert ott több, kötelezően betartandó szabály is fel van sorolva! A mezei pockok elleni védekezésre használatosan több, házilagos megoldásról is értesültek a hatóságok. Ezekről mind tudni kell, hogy lényegesen nagyobb veszélyt jelentenek a vadakra és a pockokat fogyasztó ragadozókra, madarakra.
Ezek az anyagok végigmennek a táplálékláncban, és a mérgezett egeret elfogyasztó hasznos állatok, pl. egerészölyvek, baglyok, gólyák is veszélybe kerülhetnek. Az egér- és patkányirtó szerekre is érvényes ez, melyek vásárlása és felhasználása hatóságilag visszaellenőrizhető és szankcionálható!
A pockok irtására használható szerek, szabályszerű felhasználással nem jelentenek veszélyt azokra az állatokra, melyek a területen élnek. Közös érdekünk a hatékony védekezés mellett a környezet és a vadak megóvása, legyünk tehát körültekintőek és tartsuk be a szabályokat!
forrás: nak.hu