A külföldi piacokra termelő magyarországi vállalatok kapcsán legtöbbször a hagyományosnak tekintett exportcélországok kerülnek szóba. A német, lengyel, szlovák gazdasági összeköttetések valóban számottevők, vannak azonban olyan partnereink is, ahol a mai napig bőven vannak kiaknázatlan lehetőségek. Mi segítheti az eredményes piacra jutást például a délszláv országokban vagy Olaszországban? Az egyre fejlettebb szállítmányozási megoldások feltétlenül. Nézzük, milyen kapuk nyílnak a hazai cégek előtt dél felé!
Kiegyensúlyozott kapcsolatok déli szomszédunkkal
A Horvátországgal ápolt gazdasági viszonyunkról elsőre sokaknak az idegenforgalom jut eszükbe, az egyik legkönnyebben elérhető tengerpart jó néhány éve vonzó turisztikai célpont a magyar nyaralók számára. A két ország üzleti kapcsolatainak azonban gazdagabb hagyományai vannak, amelyek még tovább bővültek és dinamikusabbá váltak azután, hogy 2012-ben Horvátország is csatlakozott az Európai Unióhoz. A gazdasági szereplők jelentős forgalmat bonyolítanak egymással többek között az energia-, illetve a gyógyszeripari termékek terén.
Szlovénia, a lehetőségek tárháza
Az utóbbi néhány évben különösen szoros kapcsolatra törekszik a két ország, többek között egymás beruházásainak támogatásával, amitől a gazdasági növekedés fenntartását várják. Közös érdekek mentén alakult ki kutatás-fejlesztési együttműködés az autóiparban, és szintén előnyöket rejt a magyar–szlovén–szerb részvétel a közös regionális villamosenergia-tőzsdén. A külkereskedelemben a jelentősebb exportcikkeink közé tartoznak az elektronikai berendezések, járművek és alkatrészek. A magyar–szlovén gazdasági kapcsolatok eredményesek ugyan, de még mindig sok feltáratlan, de legalábbis kihasználatlan lehetőséget rejtenek a hazai vállalkozások számára.
Elérhető közelségben a kontinens egyik legnagyobb gazdasága
Olaszországgal már a 20. század első harmadától fogva élénk gazdasági kapcsolatokat ápolt hazánk. Együttműködésünk mostanáig is stabilnak számít, a két ország ez iránti elkötelezettségét 2010-ben stratégiai partnerségi dokumentum aláírásával is megerősítették.
Az olasz piac számos ágazat áruinak felvevője, a hazai vállalkozások széles köre találja meg számítását helyi partnerekkel üzletelve. A kivitelben jelentős a feldolgozott termékek, az élelmiszerek, a gépipari és híradástechnikai berendezések, valamint közúti járművek aránya. Az import tetemes részét szintén feldolgozott termékek, továbbá vegyi áruk, gépek, szállítóeszközök és bútorok teszik ki.
A közös pont: a hatékony szállítmányozás
Az eredményes exportpiaci jelenlétnek csak egyik összetevője a kelendő áru, annak fizikai célba juttatása, az erre szolgáló optimális megoldás megtalálása legalább ugyanennyire fontos. Bár tengerparti kikötőkkel is rendelkező országokként Horvátország, Szlovénia és Olaszország többféle szállítmányozási lehetőséget is kínál, Magyarországról egyértelműen a közúti szállítmányozás jelenti a legkedvezőbb választást. Ez a szállítási mód rugalmassága, gyorsasága, nyomon követhetősége és pontossága révén ideális opció a hazai vállalkozások számára.
Az ég kék, a szállítmányozás zöld
Az európai logisztikai szolgáltatói piac meghatározó szereplőjeként a Raben Group a kontinens bármely pontjára képes hatékonyan, fenntartható módon eljuttatni ügyfelei küldeményeit. A tizenöt országban saját leányvállalattal jelen lévő cégcsoport üzleti modelljében a költségtakarékosság mellett a tevékenység környezeti lábnyomának mérséklése is döntő szerepet kap. Ennek jegyében folyamatosan optimalizálja nemzetközi útvonalait, csökkentve a futásidőket, a megtett távolságokat, ezáltal pedig az üzemanyag-költségeket és a károsanyag-kibocsátást.
A Raben Group a délkeleti irányú szállítmányozásban újdonságokat is kínál megbízóinak: a közelmúltban rendszeres járatokkal bővítette nemzetközi szállítmányozási portfólióját. Zágrábba és Ljubljanába akár már 24, Milánóba pedig akár 48 órán belül vállalja a raklapos szállítmányok kézbesítését.