Munkahelyváltásra számos okból kerülhet sor. Elégedetlen lehetsz például a munkahelyi körülményekkel, a fizetéssel. Előfordulhat, hogy nem végzed örömmel a munkádat, de az is, hogy nem érzed magadénak a hivatásodat. Arra is lehet panasz, hogy nem becsülnek meg eléggé, vagy egyszerűen csak valami másra vágysz. A munkahelyváltás igenis lehet gördülékeny, ha odafigyelsz néhány dologra.
Ne távozz keserű szájízzel!
Esetleg egy budapesti bolti eladó munka lehetőségébe szerettél bele? Vagy más környékbeli opció érdekel? Akkor érdemes a BudapestAllas.hu kínálatából is szemezgetni!
De ha már egy ideje töröd a fejed a felmondáson, tedd azt korrektül! Még akkor sem érdemes konfliktusba keveredni és angolosan távozni, ha esetleg valamilyen sérelem ért. Hosszú távon kifizetődőbb, ha jó kapcsolatot ápolsz a volt főnököddel és a kollégákkal is. Hiszen sosem tudhatod, mikor segíthetnek Neked.
Felmondási szándékodat jelezd időben, és amíg maradsz, addig dolgozz keményen és állhatatosan, ahogyan tetted azt eddig is. Segíts a munkaadónak megtalálni az utódodat, sőt, akár ajánlhatsz is valakit magad helyett! Légy rugalmas, ne hagyd cserben a munkatársaidat, és kérés esetén akár még a jövőbeli kolléga betanításában is részt vállalhatsz.
Így mondj fel!
A felmondás módjai különbözőek annak függvényében, hogy határozott vagy határozatlan szerződésről van-e szó. Előbbi esetben szükséges indokolni, míg utóbbinál nem. Sőt, próbaidő alatt az írásbeliség sem követelmény. Munkavállalói felmondás esetén azonban végkielégítés nem jár.
A munkaviszony megszüntethető közös megegyezéssel, rendes vagy rendkívüli felmondással, a próbaidő alatt azonnali hatállyal. De az is előfordulhat, hogy a határozott időtartam lejártát követően nem hosszabbítják meg a szerződésedet. Felmondás esetén számolni kell bizonyos felmondási idővel. Ez általánosságban 30 nap, azonban ettől az időtartamtól el lehet térni mind pozitív, mind pedig negatív irányba. Minél több ideje dolgoztál egy adott munkahelyen, annál hosszabb lehet a felmondás időtartama.
Mérlegelj a döntés előtt!
Egy munkahelyről való kilépés hatalmas döntés, amely hatással van életed egyéb területeire is. Így nem érdemes hirtelen, forró fejjel határozni. Jobb, ha előbb alaposan átgondolod, mi szól a mellette és ellene. A döntés megkönnyítése érdekében állíts össze egy listát pro és kontra, és aludj rá 1-2 napot!
Csak akkor add be a felmondást, ha egészen biztosan ezt akarod! Előnyös, ha már konkrét terveid vannak a jövőre nézve, illetve esetleg találtál is egy megbízható, új munkahelyet. Akkor se csüggedj, ha ez nincs így!
Egy kis szünet remek lehetőség a terveid átgondolására, régóta dédelgetett álmok megvalósítására, utazgatásra, új helyek felfedezésére, kapcsolatok építésére, egy kis kalandra. Ezek segítenek abban is, hogy új nézőpontokkal gazdagodj. Így könnyen megtalálhatod az utad, és rábukkanhatsz arra a munkára, amit örömmel végeznél!