Sokan már diákként is vállalnak munkát – ki már a középiskola évei alatt, ki csak egyetemistaként –, mégis általánossá válik, hogy nem csak a szakma vagy a diploma megszerzése után ismerjük meg egy cég életét belülről.
De vajon számít, hol szerzünk tapasztalatot? Fontosak az első munkahelyi élmények? Cikkünkben ennek jártunk utána.
A város, ahol élünk
Igencsak meghatározó lehet az első munkahely kiválasztásánál, hogy mely városban élünk. Nemcsak a település mérete számít, hanem az is, mivel foglalkoznak ott a legtöbben. Míg egy kisebb falu esetében akár a szomszédok által is találhatunk állást, addig egy olyan nagy városnál, mint Pécs, a net segítségét is igénybe kell vennünk. Itt egy link, ahol többek közt nézelődhetünk: pecsallas.hu – diákmunka.
A szóban forgó vármegyeszékhely egyben jelentős egyetemi város is, és nagyon sok itt a középiskola – ez egyrészt azt jelenti, állás bőven akad, másrészt túljelentkezésekre is számítani kell diákmunka esetében.
Egyáltalán nem mindegy tehát, milyen önéletrajzot adunk be, milyen készségekkel rendelkezünk, és hogyan állunk majd hozzá a munkavégzéshez. Ha nem vagyunk kellően elszántak, akkor akár pár nap múlva fel is mondhatnak nekünk.
Hogyan viselkedjünk diákként egy munkahelyen?
Tévedés azt hinni, hogy csak lóti-futi munkára keresnek diákokat – sőt sok esetben nagyon is jól fizető álláshelyet kínálnak a fiatalok számára is. Azt azonban tudni kell, hogy hol a helyünk a ranglétrán.
Nem vet jó fényt ránk, ha semmibe vesszük a munkahelyi szabályokat, nem tartjuk be az etikettet, mindent kritizálunk. Hasznos, ha észrevesszük azt, hol lehetne javítani, de megvan annak a helye és ideje, hogy ezt elmondjuk egy felettesünknek.
Különösen fontos, hogy mindig feleljünk meg az elvárásoknak. Ne késsünk, vagy ha látjuk, hogy mégsem érünk be időben, akkor jelezzük valakinek. A kiírt feladatokat maradéktalanul végezzük el, és ha kell, kérjünk segítséget.
A cégkultúra mindenhol más – ezért is érdemes több lehetőséget is kipróbálni, és akár évenként új munkahelyet keresni. Így nagyobb tapasztalatot szerzünk. Sose szidjuk azonban a volt munkáltatót, bármi is lett végül az oka a távozásnak, mert az rossz fényt vet ránk.
Milyen képességekkel gazdagodhatunk?
Bár a legtöbb fiatalt az hajtja munkavállaláskor, hogy sok pénzt keressen, érdemes abba is belegondolni, mi mindennel gazdagíthat még egy munkahely. Itt megtanulhatunk olyan készségeket, elsajátíthatunk olyan szociális kompetenciákat, amelyekre eddig nem volt alkalmunk.
Nagyon jó felfedezni önmagunkat! Bírom-e a monotonitást? Mi az, ami a legnagyobb örömet okozza a munkában? Hogyan oldom meg a kihívásokat? Szívesen járok-e csapatépítőre? Fontos-e, hogy másoknak segítsek? A határidő erőt ad vagy megrémiszt? – ezek mind olyan kérdések, amelyekre választ kaphatunk a diákmunka során.
Nem is hinnénk, mennyire számít tehát az első munkahely: az itt tapasztalt dolgok a későbbi munkakereséskor is hatni fognak ránk! Segítenek majd abban, hogy valóban a legideálisabb állást találjuk meg felnőttként.