„Édes jó Istenem, hallgasd meg az imámat,
Áldd meg minden jóval édes jó Anyámat!
Áldó két kezedet tartsad mindig rajta,
Mosolyogj rá szeretetet, Ne legyen bús napja!”
Anyák napja Magyarországon mindig május első vasárnapján van, amikor az anyaságról emlékezünk meg. Ezen ünnepre a kiskunhalasi Tábor utcában működő magánbölcsődései is napok óta készültek. Erről kérdeztem az intézmény vezetőjét, Mártáné Soós Gizellát.
A Napsugár Családi Napközi bölcsődés korú (másfél és három év közötti) gyermekek ellátásával foglalkozik. Péntek reggel néhány szóban lehetőségem adódott beszélgetni az Anyák napjáról Gizikével.
Elmesélte, hogy mivel kicsi gyerekekről van szó, sokan most tanulnak beszélni, igen félénkek, ezért náluk nem szabad erőltetni a szerepeltetést, csoportos fellépést. Úgy készülnek az ünnepre, hogy nagyon sok Anyák napi zenét hallgatnak. A már beszélni tudó gyerekek tanulhatnak egy négysoros versikét is és köszönthetik az anyukájukat, majd átadják az ajándékot. Általában a gyerekek megilletődnek versmondáskor, mert látják az anyukájuk meghatottságát, ezért ez a pillanat inkább a szeretetről szól, nem a szavakról. Egyébként a bölcsődében dolgozó dadák a szülőktől kapnak rendszeresen visszajelzéseket, hogy otthon a vacsora közben, a fürdőkádban, vagy alvás előtt énekelnek, verselnek a picik. A bölcsőde ablakain a dekoráció is melegséget sugároz, amit az ide érkező szülők és gyerekek is érezhetnek. A képek és idézetek az anya-gyermek kapcsolatát adják vissza, egészen újszülött kortól kezdve.
A gyermekek saját készítésű ajándékokkal lepték meg anyukájukat, amiben a dadák segítő kezet nyújtottak nekik. A korábbi években meghitt környezetben, a csoportszobában halk zene mellett volt az ajándékozás. Idén, ügyelve mindenki egészségére, az intézmény bejárati ajtójánál történt az Anyák köszöntése.
„A csodát meglátod, ha kinyitod a szemed. A szeretetet megérzed, ha kinyitod a szíved.”
Ekker Noémi