Egy körfűrész egyik hobbi barkácsoló vagy hivatásos szakember készletéből sem hiányozhat, hiszen ha precíz vágásról van szó, keresve sem találhatunk ehhez hűsségesebb társat. Éppen ezért érdemes alaposan megismerni ezt a szerkezetet, ugyanis számos alkalommal vehetjük hasznát a munkában és a ház körül egyaránt. Éppen ezért összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat e speciális szerszámokkal kapcsolatban.
1. Fontos, milyen teljesítményű a választott kézi körfűrész!
Mivel a kézi körfűrészek esetében a tárcsa, amely a vágást végzi, közvetlenül a motor tengelyére van csatlakoztatva, a motor teljesítménye nem képes egy az egyben érvényesülni. Ennek fényében érdemes figyelembe venni a termék dobozás feltüntetett teljesítményt. Ez azt jelenti, hogy a megjelölt erőnek csupán 55-65%-a munka során valóban megtapasztalható a használat során. Vagyis ha valaki egy 1000 Wattos kézi körfűrész mellett teszi le a voksát, abból csupán 550-650 Wattot élvezhet a munka közben. Vagyis ezzel jó tisztában lenni vásárlás előtt és ennek megfelelően kiválasztani a számunkra ideális terméket.
2. A fűrészlap
Bár a gép minősége és a teljesítmény is nagyon nagy mértékben befolyásolja az elvégzett munka eredményét, ugyanakkor majdnem ugyanennyi múlik azon is, hogy milyen típusú fűrészlapot használunk hozzá. Ezt annak megfelelően kell kiválasztani, hogy éppen milyen anyaggal dolgozunk. Hiszen amikor puhább faanyag kerül sorra, akkor tökéletesen elegendő az úgynevezett gyorsacélból készült HHS lap is, viszont ha a fa keményebb vagy éppen rétegelt lemez vágásáról van szó, akkor mindenképpen a speciális fogakkal felszerelt HM fűrészlapot ajánlott választani. Nagyon lényeges hangsúlyozni, hogy műanyag egyik típussal sem vágható, ehhez mindenképpen speciális kiegészítő használatára van szükség. Ám minden esetben igaz az, hogy nagyon pontos és precíz vágások ejtését teszi lehetővé ez a gép.
3. A rögzítés
A precíz, pontos és nem utolsósorban biztonságos munkavégzés része az is, hogy megfelelő körülmények között és kellő odafigyeléssel használjuk a kézi körfűrészt. Ehhez lényeges az, hogy bármekkora darab megmunkálásáról van is éppen szó, azt mindig teljesen szilárdan, mindkét végén rögzítsük. Emellett alapszabály az is, hogy a gép mindig legyen a faanyag felett, vagyis például függőlegesen soha nem szabad vágni az eszközzel.
4. Különböző vágás típusok léteznek
Bár alapvetően a klasszikusnak mondható keresztvágás és a hosszirányú vágás játszik könnyedséggel elvégezhető egy kézi körfűrész segítségével, számos már típusú vágásforma is megoldható a használatával. Az egyik ilyen az úgynevezett finomvágás. Ennek lényege, hogy olyan módon lehet vágásokat ejteni az anyagon, hogy azt nem vágjuk teljesen át, ami nagy segítség például egy polc készítése esetén. A gérvágásnak pedig például a képkeretek készítése esetén nagyon praktikusak. E technika segítségével ugyanis 45 és 90 fokos sarkok vágása valósítható meg. A szögvágás pedig a sarkok összeillesztésénél jelenthet komoly előnyt. Természetesen a merülővágás sem maradhat ki a sorból, ami abban az esetben nagyon praktikus, ha a kezdő pozíció nem a munkalap széle.
5. A biztonság az első
Alapvetően egy kézi körfűrész egy éles, erős, vágásra tervezett szerszám, amely ebből kifolyólag számos potenciális veszély forrása lehet. Éppen ezért nem szabad megfeledkezni a megfelelő védőfelszerelés használatáról. Ennek része a védőszemüveg, a zajvédő és az ideális ruházat is.
Vagyis egy ilyen szerszám számos szempontból hatalmas előnyt jelet az ezermesterek számára, legyen szó faanyag, fém vagy akár műanyag megmunkálásáról, amely segítségével rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg. Ehhez fontos, hogy vásárlás előtt mindenképpen legyünk körültekintőek, így biztosan a számunkra minden szempontból ideális szerkezetet találhatjuk meg.