Országunk gazdasága a természeti erőforrások állandó áramlásától függ. Ezek az erőforrások jellemzően különféle energiahordozók, ásványok, ércek, vizek és növények. Természeti kincseink jelenlétének hiánya legtöbb esetben kizárólag importból oldható meg. Természetesen ez nem csak Magyarország sajátossága. Államok között folyamatos a versengés ki, honnan, mit, mennyit, tud beszerezni fennmaradása érdekében. Ebből sok esetben adódhatnak problémák. Egyes országok, melyek nagy tartalékokkal esetleg szinte kiapadhatatlannak vélt forrásokkal rendelkeznek, monopol helyzetükkel gazdasági szempontból akár vissza is élhetnek. Csakúgy, mint a nagy, stabil erős gazdag országok is akik képesek lehetnek az árfolyamokra befolyással lenni.
Gazdasági problémák
Ha egy országnak kimerülőben vannak bizonyos természeti erőforrásai könnyen kiszolgáltatottá válhat. Ha kevesebbet tud exportra bocsátani kénytelen lehet megemelni az árait, mely azonban a fogadó országok gazdaságát befolyásolhatja például úgy, termelését vagy csökkentenie kell, vagy szintén az exportra szánt termékeinek árát kénytelen emelni.
Az egyensúly jellemzően akkor állhat be, hogyha az országok közötti együttműködés harmonikus tud lenni. Kölcsönös érdekektől vezérelve látják el egymást erőforrásaikkal. Ezeket rendszerint országok közötti egyezmények biztosítják.
Környezetvédelmi problémák
Gazdasági érdekektől vezérelve vannak országok menyek képesek komoly természeti károkat is okozni egyes erőforrásaik szakmaiatlan kitermelésével. Ezek jellemzően hibás vagy hiányos környezetvédelmi előírások miatt magánkézben lévő vállaltok öncélú természetrombolásai. Ilyenek gyakran a kohászatra szánt ércek, nemesfémek, drágakövek bányászata. Faipari vállalatok tarvágásai, melyek még esőerdőkben is gyakoriak. Ezeknek lehetőségét gyenge állami szabályozások és a nemzetközi nagyvállalatok profitorientáltsága adja.
Túltermelés visszaszorítása
Európában kifejezetten látványos az erőforrásfok felhasználásának csökkenése. A tudatos vásárlásra való ösztönzés, a kereslet és a termelés csökkenése hosszú távon is képes visszaszorítani a mohó kiaknázását természeti kincseinknek.
Hulladékhelyzet
Globálisan tekintve még mindig nagyon lassú ütemű, de bíztatóan emelkedő tendenciát mutat a hulladék kezelés. Növekszik ugyanis a hulladékok újrahasznosítása. A szelektálás és újrafeldolgozási kedv.
A média – mint az egyik legnagyobb befolyásoló erő – szerencsére egyre többet foglalkozik környezetvédelemmel, tudatos vásárlással, helyes hulladék kezeléssel. Ennek is köszönhetően a legtöbb országban egyre több az olyan vállalat és háztartás mely aktívan és folyamatosan nagy gondossággal kezeli hulladékait. Örömére a műanyag-, papír- és fémhulladék feldolgozóiparnak.
Fémhulladék feldolgozása
Az egyik legnagyobb és legkiemelkedőbb szegmens a hulladék újrahasznosításban. Ennek oka egyrészről, hogy használati tárgyaink jelentősen nagy hányada készül fémből, vagy tartalmaz valamilyen formában fémeket. Tehát kifejezetten sok van belőlük. Másrészről, hogy a fémek – úgyis mint a természetben nem végtelenül rendelkezésre álló anyagok – meglehetősen drágák, értékesek. Bár nem egyszerű, sőt olykor kifejezetten bonyolult megoldásokat igényel a feldolgozásuk, a megfelelő gépekkel és berendezésekkel jelentős mértékben lehetséges könnyíteni az eljárásokon. Erre tehát érdemes hosszútávú fejlődőképes vállalkozásokat létrehozni.
Ezek a cégek méretüktől függetlenül fogják biztosítani az emberiség jövőjét. Különösen a gazdaság kímélése és környezetünk megóvása tekintetében.