Ma már olyan világban élünk, ahol elkerülhetetlen a kiberbiztonsági incidens. Ez pedig sajnálatos módon nem csak a hétköznapi életben van jelen a természetes személyek felhasználói fiókjait illetően.
A szervezeteket érintő esetek is egyre nagyobb számban fordulnak elő, ami már egy kicsit érzékenyebb téma. Minden nagyvállalat és kritikus infrastruktúra számára kihagyhatatlan lépésnek számít a NIS2 felkészítés, amiben az ITSecure csapata készséggel segít.
A NIS2 irányelv bevezetése nagymértékben megkönnyíti a védelmet, viszont komoly feladatok elé állítja az érintetteket. Ezek közé tartozik a bejelentési kötelezettség, ami a hatékony védelem kialakításához járulhat hozzá azzal, hogy az incidensek jövőbeni elhárítását támogathatjuk.
Mit kell tenni?
Egy többfázisú megközelítést alkalmaz az irányelv, aminek az első fázisa az incidens tudomásra jutását követő 24 órán belüli korai figyelmeztetés. Ez az érintett szervezet első kötelessége ilyen esetben, amit az adott tagállami CSIRT (Computer Security Incident Response Team) felé meg kell tenni.
A gyors tájékoztatáson kívül további lényeges pontja a folyamatnak, hogy azonnali segítséget és útmutatást kaphat az érintett. Ezt a korai figyelmeztetést követi 72 órán belül az incidensbejelentés, majd egy hónappal később pedig a végleges riport.
Mindez biztosítja a megfelelő transzparenciát ahhoz, hogy a lehető leggyorsabb és leghatékonyabb reagálás megtörténhessen. Minden egyes bejelentett incidens megalapozza azt a fejlesztést, ami ezeken a tanulságokon alapul.
Mit eredményez ez a folyamat a gyakorlatban?
A többfázisú megközelítésnek hála nem csupán a hatékonyságot lehet növelni a felmerülő kibertámadások esetén, hanem mélyreható és részletes információkkal is szolgál. Ez teszi lehetővé más szervezetek számára a megfelelő felkészülés lehetőségét, amivel a hasonló eseteket eredményesen lehet kezelni.
Ez a bejelentési mechanizmus strukturált és részletes, így a hatóságok a lehető legteljesebb képet kapják az incidensről. A kiberbiztonsági háló megerősítése pedig nem csak az adott tagállam számára releváns.
A megfelelő transzparencia itt kap különleges jelentőséget, mert ez biztosítja, hogy EU-szerte hatékonyabbá válhat az incidenskezelés. A kiberbiztonság érdekében tett előrelépések így minden tagállam számára erősítik a védelmi rendszert.
Miért jelent a bejelentési kötelezettség kritikus tényezőt?
A bejelentési kötelezettség egyfelől jogi kötelezettség, emellett azonban megadja a lehetőséget az adatcserére, ezáltal pedig fokozható a hatékony együttműködés a tagállamok között. Mindezzel párhuzamosan fejlődik a kiberbiztonsági kultúra is, ami lehetőséget ad a közös válaszadási stratégia kidolgozására.
Ennek kritikus jelentősége van azokban az esetekben, amikor az incidens több szervezetet vagy országot is érint egyszerre. A kiberbiztonsági válságkezelés a bejelentési kötelezettség segítségével sokkal hatékonyabb lehet az EU-n belül.