A modern autók mindenféle extrákkal vannak felszerelve. Egyes modelleket már részben önvezető funkciókkal is felvértezték. A régebbi típusú autók tulajdonosainak sem kell ugyanakkor csüggednie, hiszen számos kiegészítő funkciót utólag is be lehet építeni. Ilyen a tempomat, azaz a sebességszabályozás is.
Mire jó a tempomat?
Az Autompláza Kft. kínálatában kapható tempomat szüntelenül méri azt, hogy milyen tempóval halad az adott gépkocsi. Ha bekapcsoljuk, akkor a rendszer automatikusan úgy változtatja a gázpedál állását, hogy állandó legyen a jármű sebessége.
Még akkor sem változik a gépkocsi lendülete, ha egy emelkedőhöz vagy egy lejtőhöz érkezünk. Sem a szembeszél, sem a hátszél nem befolyásolja az aktuális sebességet, magyarán a körülményektől függetlenül valóban állandó marad a járgány tempója.
Miért előnyös a tempomat használata?
A tempomattal felszerelt autóval kényelmesebbé válik az utazás mind az utasok, mind pedig a sofőr számára. Hosszú távon kevesebb üzemanyagot használ az autó szemben azzal, ha a gázpedál manuális szabályozásával szeretnénk azonos tempót elérni.
Ennek a technológiai megoldásnak hála elkerülhetővé válnak a gyorshajtási bírságok is. Ha valakivel sokszor előfordul, hogy a lába úgymond “elnehezedik”, annak már rövid távon is megtérülő befektetés lehet tempomatot vásárolni.
Miként működik a tempomat?
A legtöbb tempomat kétféle üzemmódban használható. Sebességszabályzó módban, ha megnyomjuk a SET gombot, majd lelépünk a gázról, akkor az elektronika fogja szabályozni a gázpedál állását. Mindezt úgy teszi, hogy az autó sebessége nem változik.
Ezzel szemben a sebességhatároló üzemmódban a kívánt sebességnél a Set gomb megnyomását követően ugyanúgy vezethetjük az autót, mint bármikor máskor. A különbség annyi lesz, hogy bármilyen erősen is taposunk a gázba, a kocsi nem fog egy megadott határ fölé gyorsulni.
Például ha beállítjuk az autópályán a 130 km/h-s értéket, akkor még véletlenül sem fogunk tudni gyorsabban menni a megengedettnél. Persze a táblákat ilyenkor is figyelni kell, hiszen a rendszer azt nem fogja érzékelni, ha valahol karbantartási munkálatok miatt mondjuk 100 km/h-ra limitálják a maximális sebességhatárt.
Nem jelent biztonsági kockázatot a tempomat használata!
A tempomaton két különböző gombbal lehet módosítani a beállított sebességen. Ily módon határozható meg, hogy milyen tempóval haladjon a jármű.
Ugyanakkor ha a kuplungra lépünk vagy a fékre, akkor a tempomat üzemen kívül helyezi önmagát. Magyarán szólva ha valamiért vészfékezni kell, azt mindenféle korlátozás nélkül megtehetjük természetesen akkor is, ha épp aktív a tempomat. Nem fog továbbá a hirtelen üresbe került motor sem túlpörögni.
A modern tempomatokról érdemes tudni, hogy képesek eltárolni a memóriájukban az utoljára beállított sebességet, amire egy gombnyomással vissza is állítható az autó. Meg kell jegyezni, hogy mivel egy tempomat beszerelése nem egyszerű, így a legjobb azt szakemberre bízni.