A 3.413.494.471 Ft támogatásból megvalósuló Kiskunhalas város szennyvíztisztításának és csatornázásának fejlesztése című projekt a mai napon lezárult. Természetesen még sok munka hátra van, de az új szennyvíztisztító-telep már üzemel, Kiskunhalas területének 92 %-a lett csatornahálózattal lefedett.
A több éve várt célkitűzések megvalósultak, a projekt eredményei hosszú távon hasznot hoznak Kiskunhalasnak és lakosainak. Több mint 48 km-rel hosszabb a csatornahálózat és egy gyenge hatásfokú szennyvíztisztító helyett ma már egy nagy kapacitású teleppel biztosított a szennyvíz összegyűjtése és kezelése. A nyilvános sajtótájékoztatón a média és az érdeklődők is meggyőződhettek az új műtárgyak üzemeléséről. A helyszíni bejárás utáni zárórendezvényen a projektben résztvevő cégek emlékeztek vissza az elmúlt néhány év tapasztalataira.
Óriási dolog ez a város életében, egy sok éve tartó folyamat zárul le – nyilatkozta Gyovai István Kiskunhalas polgármestere. Mint mondta a szennyvízkezelés kérdése egy évtizeddel ezelőtt került először napirendre, vagyis több önkormányzati cikluson átívelt az előkészítés. A sok tervező, szervező munkát sikeres pályázat követte, majd jött a megvalósítás, melyből helyi vállalkozók is kivették részüket.
Halas területe a beruházásnak köszönhetően most már szinte száz százalékosan csatornázott lesz. Több mint 3 ezer új lakossági rákötéssel számolnak. A beruházás egyik óriási előnye, hogy ez által tisztulni fog a környezet, és a város alatti elzsírosodott talaj – mondta Bányai Gábor a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke – miután megtekintette a mai kor követelményeinek megfelelő szennyvízkezelő telepet. Hozzáfűzte, hogy Halas még épp időben lépett és fogott bele a monumentális beruházásba ugyanis Európai Uniós támogatást nagyobb városok valószínűleg már nem kaphatnak csak 2000 főnél kisebb települések.
Lukács László országgyűlési képviselő szerint öröm, hogy megvalósult a program, ám el kell kezdeni továbbgondolni. Mint mondta a sok tisztított víz jelenleg az Alsószállási csatornán elfolyik a Tiszába, ám erre itt helyben is szükség lenne. Úgy véli meg kellene keresni a kezelőből kikerülő víz helyben tartásának lehetőségét, például záportározók formájában.
A Kiskunhalas város szennyvíztisztításának és csatornázásának fejlesztése című projekt a csatornahálózat második ütemének kiépítését és a szennyvíztisztító telep korszerűsítését tartalmazza. A beruházás 4,5 milliárd forint + áfa összegű. A saját erő és a lakossági hozzájárulások mellett az Európai Unió révén és a Kohéziós Alap társfinanszírozásában 3.4 milliárd forint támogatás kedvezményezettje Kiskunhalas Város Önkormányzata. A program az Új Széchenyi Terv keretében valósul meg.
Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.