A fürdőszoba felújítása rendkívül izgalmas, de egyben komoly tervezést igénylő feladat. Ez az egyik legfontosabb helyiség az otthonunkban, melynek funkcionálisnak, kényelmesnek és esztétikusnak kell lennie – ennyi feltételnek pedig nem könnyű megfelelni. Egy alaposan megtervezett felújítással hosszú távon időt, pénzt és energiát spórolhatsz meg, lássuk tehát, hogy milyen szempontokat érdemes megfontolnod, mielőtt belekezdesz.
1. A célok kitűzése
Az első lépés legyen az, hogy meghatározod, pontosan miért is szeretnéd felújítani a fürdőszobát. Ha alapvetően elégedett vagy annak elrendezésével, csak egy kicsit meguntad a dizájnt, lehet, hogy egy egyszerű festés vagy néhány csempematrica felragasztása is elég lesz. Ha a régi csövek, az elavult szaniterek vagy a penészes falak okoznak problémát, jó eséllyel mindent cserélned kell. Készíts részletes listát arról, hogy milyen változásokat képzeltél el, majd lépj tovább a felújítás következő állomására.
2. Határozd meg a költségkeretet
A fürdőszoba felújítása az esetek nagy részében nem olcsó mulatság, így érdemes előre megtervezni a várható kiadásokat. Gondold át, hogy mely munkálatokat tudod te magad is elvégezni: van, aki csak a festést vállalja be, más azonban akár a burkolatcserét is képes megoldani, ezzel pedig akár több százezer forintot is megspórolhatsz. Az alapanyagok, eszközök megvásárlását semmiképpen sem úszhatod meg, ezek árát azonban könnyen ellenőrizheted, ha felkeresel néhány márkaboltot, vagy egy kicsit kutakodsz az interneten.
Fontos, hogy a végeredményre mindig számolj rá egy 10-15 százalékos tartalékot, hiszen előre nem látható kiadások bármikor felmerülhetnek.
3. Kád vagy zuhany?
Az egyik leggyakrabban felmerülő, és talán legnehezebben megválaszolható kérdés az, hogy milyen megoldást válasszunk a fürdőszobába. A döntést természetesen neked kell meghoznod, néhány szempontot azonban érdemes megfontolnod. Ha számodra a tisztálkodás elsősorban egy olyan feladat, amit szeretsz a lehető leggyorsabban letudni, esetleg olyan, idősebb hozzátartozóddal élsz együtt, akinek a kádba való belépés balesetveszélyes lehet, érdemes inkább zuhanyzót választani. Ha viszont szívesen töltöd az idődet egy kád forró vízben elmerülve, esetleg kisebb gyerekeid vannak, akik fürdetését esténként szeretnéd minél egyszerűbben megoldani, a kád lehet a jó választás.
Ha az utóbbi mellett döntöttél, vedd figyelembe a fürdőszoba méretét is: egy apró helyiségbe válassz egy kisebb sarokkádat, ha azonban nagyobb tér áll a rendelkezésedre, akár egy gyönyörű szabadon álló kádba is érdemes lehet beruháznod. A kérdést alaposan fontold meg, hiszen valóban hosszú távra szóló döntést hozol, amit biztosan nem szeretnél később megbánni.
4. A megfelelő bútorok kiválasztása
Természetesen minden fürdőszobában szükség van tárolóhelyre a tusfürdők, samponok, fogkrémek, törölközők és az egyéb millió apróság számára, melyeket nap mint nap használsz. Az, hogy ezeknek milyen tárolót választasz, már csakis rajtad múlik: van, aki a nyitott polcokat, más a zárt szekrényeket preferálja, melyek mindegyike remekül mutathat az új fürdőszobában. Ha gyerekeid vannak, esetleg háziállatokat tartasz, érdemes lehet legalább a mérgező tisztítószereket és a gyógyszereket elzárni szem elől, ha pedig a nyitott megoldást választod, készülj fel arra, hogy gyakrabban kell majd takarítanod, egyebekben azonban a döntés joga a te kezedben van.
Dönts megfontoltan!
Egy fürdőszoba felújítása komoly előkészületeket igényel, ha azonban a munkálatokat alapos tervezés előzi meg, a végeredményben biztosan nem fogsz csalódni. Gondold meg, hogy mi a legfontosabb számodra: egy szabadon álló kád vagy egy zuhanykabin is remek választás lehet, a lényeg az, hogy a saját igényeidnek megfelelően dönts. Ha így teszel, biztos lehetsz abban, hogy az átalakítást követően alig várod majd, hogy több időt tölthess kedvenc helyiségedben.