Az elmúlt időszakban napvilágot látott otthonfelújítási programoknak köszönhetően igen nagy számban indultak el az ingatlanok energetikai korszerűsítésére fókuszáló felújítási munkálatok. Ezek közül az egyik leggyakrabban elvégzett feladat a nyílászárók cseréje.
Sokszor azonban egyáltalán nem könnyű eldönteni, milyen ablakot építsünk vagy építtessünk be, ezért ebben a cikkben adunk néhány tippet ezek kiválasztásához. Ha igazán jó minőségben gyártott nyílászárókat keresünk, érdemes megnézni az Ajtorendeles.hu kétszárnyas műanyag ablakainak kínálatát, mert kifejezetten széles választékból vásárolhatunk pénztárcabarát árakon.
Egyszárnyas vagy kétszárnyas ablak?
A piacon ma már mindkét kivitel elérhető, de nem mindegy, hogy mikor melyikre voksolunk. Azokra a helyekre, ahol kevés a lehetőségünk a nagyobb ablakok beépítésére, érdemes inkább az egyszárnyú modellek közül választanunk. A kamrába, a fürdőszobába vagy éppen egy kicsi dolgozószobába az egy szárny praktikusabb megoldás, mert ha mindkét szárnyat szeretnénk kinyitni, már nem férnénk el kényelmesen a helyiségben.
A nappalikba, hálószobákba és azokba a helyiségekbe, ahová szeretnénk, ha minél több természetes fény jusson be, érdemes a kétszárnyú ablakok közül választani. Ezek különböző méretekben kaphatóak, nyíló, nyíló-bukó kivitelben, de nem nyitható ablakot is berakhatunk. Ez utóbbinak akkor van értelme, ha például az erkélyajtó mellé szeretnénk egy kifejezetten nagy méretű ablakot, ami elegendő fényt enged be a szobába, de mivel az erkélyajtón szellőztetünk, így nincs különösebben szükségünk nyitható ablakszárnyra is.
Milyen paraméterekre figyeljünk a vásárláskor?
A hőszigetelő és hangszigetelő képességét mindig érdemes ellenőrizni a nyalászáróknak. Kifejezetten olyan ablakokat is találunk már a piaci kínálatban, amelyek kiváló hangszigeteléssel bírnak, így drasztikusan tudjuk csökkenteni például az utcáról beszűrődő hangokat, ami egy forgalmas útra néző hálószobában igencsak nagy előny.
A háromrétegű üvegezéssel ellátott típusok jellemzően jobban szigetelnek, de nem minden esetben van szükség rájuk. Családi házakban vagy irodákban rendszerint bőven elegendő a kétrétegű üvegezéssel gyártott modell, inkább oda érdemes az extra szigeteléssel bíró nyílászárókat beépíteni, ahol kiemelten fontos például a hangszigetelés mértéke.
Érdemes szakembert keresni a beépítéshez
Az ablakcsere költségein sokat tudunk faragni, ha saját magunk végezzük el a munkálatokat, azonban ha nem vagyunk kellően rutinosak, nem érdemes vele kísérletezni. A tökéletes végeredményhez ugyanis szükséges, hogy az ablakok beépítése szakszerű legyen, ne maradjanak hézagok, ne károsítsuk feleslegesen a fal szerkezetét, és az ablak biztonságosan álljon a helyén. Ha ehhez nincs elegendő tapasztalatunk, akkor feltétlenül keressünk szakembert.
Ha éppen lakásfelújításon és korszerűsítésen gondolkodunk, érdemes ellátogatni az Ajtorendeles.hu webáruház oldalára, ahol új és bontásból származó nyílászárókat is találunk.