Megjelent Lukács László a térség leköszönő országgyűlési képviselőjének négy éves számadása. A FIDESZ-KDNP politikusa ebben összefoglalta parlamenti tevékenységét, de utalt lehetséges jövőbeni feladataira is. A teljes közlemény a képviselő hivatalos weboldalán olvasható.
Lukács László, Halas országgyűlési képviselőjének 4 éves számvetése
- alkalommal készítettem el hivatalos képviselői számadásom. A 2010-2014-es időszak összefoglalásának mottójául egy Kós Károly (1883-1977) idézet szolgál: „Az a kötelessége az embernek, hogy a maga népének szolgáljon.”
A képviselői megbízatásom kezdete óta Kiskunhalas és körzetének közösségi érdekét képviseltem a törvényhozásban. Számadásomban kitérek arra, hogy kormánypárti politikusként az országos ügyekben milyen szerepet vállaltam, valamint arra, hogy helyi képviselőként mind-végig szülőföldem szeretete és szolgálata jelentette a legfontosabb ügyeket, és ennek érdekében folytatott párbeszéd a választókerületben élőkkel.
Az elmúlt esztendőkben is több száz választópolgár keresett meg problémákkal, kérésekkel, javaslatokkal. Átlagosan heti 10 egyedi esetben, továbbá önkormányzatokat vagy vállalkozókat érintő ügyekben jártam el a magyar kormányzat és a törvényhozás illetékes szerveinél.
A választókerülethez tartozó 11 településen (Tompa, Balotaszállás, Harkakötöny, Kiskunhalas, Kisszállás, Kelebia, Kunfehértó, Szank, Tázlár, Pirtó, Zsana) előre egyeztetett időpontokban fogadtam a polgárokat a választókerületi irodában, és minden héten szerdán délelőttönként az országgyűlési képviselői irodában. A személyes kapcsolattartás mellett, titkáraim és a vidéki kapcsolattartóim közvetítésével számos személyes látogatást, szemlét is tartottam, és telefonon vagy írásban is válaszoltam a feltett kérdésekre.
A gyakori parlamenti ülésezés mellett folytatódott vidékjárásom, ahol különféle települési rendezvényeken is találkoztam a választópolgárokkal és kötetlen formában is megvitathattuk az ország és térség dolgait. Az összetett problémákkal írásban fordultam az érintett minisztériumokhoz, ahol általában 15 napon belül választ kaptam a feltett kérdéseimre, és természetesen, amire lehetett azonnal, helyben megválaszoltam.
Közmeghallgatások, képviselő-testületi ülések és fórumok gyakori vendége voltam, ahol előzetesen és közvetlenül tájékoztattam a törvényhozás aktuális ügyeiről a települések megválasztott vezetőit. Jónéhány önkormányzati kérést továbbítottam a minisztériumok felé, és megoldást is jelentő válaszokat kaptam, pl. halasi tüzérlaktanya, ipari park, szennyvíz és ivóvíz-beruházások, hulladéklerakó és kórházi projekt, településfinanszírozás ügyeit illetően.
A legfontosabb problémák közé tartoztak a rokkantellátáshoz kapcsolódó szabályozások, a nyugdíjkérdések, a mezőgazdaság aktuális problémái (főleg a hatóságokkal és a hatalmas bürokráciával kapcsolatosan), a vidékfejlesztési ügyvitelek, a vízügyi társulásokkal kapcsolatos felvetések, a közmunkaprogram változása, a munkahelyteremtés lehetőségei, a beruházások támogatása, a hazai és az uniós pályázatok részletei, az ivóvízprogram és arzénmentesítés témái stb.
Kiskunhalas és vidéke választókerületében, 2010 tavaszán mindkét fordulóban győztesen, 60,4 %-os támogatással kerültem a magyar országgyűlésbe. A törvényhozás előkészítő munkáiban, munkacsoportjaiban és a Kulturális és sajtóbizottság, valamint ellenőrző albizottságában vettem részt. Alapelvem volt, hogy más az ellenzék részéről „álláshalmozással” zaklatott képviselőtársaimtól eltérően, semmilyen más bizottsági tisztséget nem vállaltam, a szégyenletesen elárult halasi polgármester-választás után a helyi képviselői helyemről is lemondtam Pajor Kálmán (Nemzeti Fórum) javára.
Alapítója vagyok a Fidesz képviselőcsoport Tanyaügyi Munkacsoportjának, amely elsősorban a tanyán élők helyzetét könnyítené meg a LEADER programban nem megoldott törekvések támogatásával. Célunk, hogy a tanyán élők alapvető szükségletei (az ivóvíz ellátás, a villamosítás, a bekötő utak felújítása) megoldottá váljanak a jövőben, amelyet nagy sikerrel teljesítettünk az elmúlt években.
A megfeszített törvényhozói munka során, amire az elmúlt 20 évben még nem volt példa, közel 900 törvényjavaslatot és 400 országgyűlési határozatot fogadtunk el. Ezek közül a legfontosabbakat emelném ki:
- Magyarország Alaptörvényének elfogadása.
Több mint húsz évvel a rendszerváltozás után, a magyar országgyűlés tagjaként egyértelműen támogattam, hogy megváljunk a szovjet mintára készült és átmenetiként elfogadott alaptörvénytől, és az új alkotmánnyal szimbolikusan is lezárjuk a múltat.
Az új alkotmány szerkezetében is eltér az eddigitől. Öt részből áll, melyek sorrendje a következő: Nemzeti Hitvallás, Alapvetés (államforma, területi struktúra, jelképek, ünnepek, európai integráció, határon túl élő magyarok és Magyarországon élő nemzetiségek), Szabadság és felelősség (alkotmányos alapjogok), Az állam (lásd az alkotmányos rendszernél), Különleges jogrend (rendkívüli helyzetek). A több mint kéttucatnyi sarkalatos 2/3-os jogszabályt kellett ehhez kapcsolódva megvitatnunk, és szakmai területtől függően vagy módosítani, vagy az eddigit felváltó törvényeket megalkotni.
A teljes írás itt megtekinthető: lukacslaszlo.fidesz.hu
kép: origo.hu