A Pásztortűz Egyesület szervezésében október 17-én, őszi és téli hagyományaink témakörben néprajzkutatók tartottak előadásokat a Kiskunhalasi Városi Könyvtárban. Végső István elnök, történész köszöntötte az érdeklődőket.
Hagyományaink ismerete kiemelkedően fontos a fiatal és az idős generációk számára egyaránt. A népszokások ismeretének célja: a hagyományos paraszti kultúra és értékrend megismertetése. A természetközelben élő, a természetet tisztelő, azt felhasználó és nem kihasználó paraszti életmód értékeinek bemutatása.
Makói szakrális emlékek címmel Szikszai Zsuzsanna igazgató, néprajzkutató (Makói József Attila Városi Könyvtár és Múzeum) tartott előadást. Felvázolta az útmenti keresztek és egyéb vallási emlékhelyek kialakulásának történetét és jelenlegi helyzetét. Az újabb keletű, magánházaknál megvalósuló Szűz Mária szobor állítások külön hangsúlyt kaptak.
„Ez nekünk olyan, mint a mai üzletembernek a VERSACE!” – Csanádi és csongrádi juhászok szűrei a 20-21. században címmel Nagy Gábor – néprajzkutató muzeológus (Makói József Attila Városi Könyvtár és Múzeum) adott számot legújabb kutatásairól. Előtte azonban egy halasi népdalt furulyázott el, így hangolta rá a közönséget a témára. A Dél-Alföldön készült szűrkultúra alakulásáról és a mai pásztorviselet helyzetéről beszélt. Gyűjtései, adatközlői és szűrjei révén mutatta be témakörét. Végül dudaszóval búcsúzott a közönségtől.
Fotó, videó: Végső István