Kiskunhalason november 3-án tartották a Magyar Tudomány Ünnepét. Kiskunhalas Város Önkormányzata és a Halasi Városmenedzser közös programja sokakat vonzott. Az irodalmi téma köré felépített kulturális rendezvény megtöltötte az olvasótermet a városi könyvtárban.
Az eseményen Erhardt Györgyi, a városi könyvtár vezetője köszöntötte az egybegyűlteket. Kuris István László alpolgármester megnyitó szavai után, amelyben a tudomány és a közösségek fontosságát hangsúlyozta két előadás következett.
Gáspár Ferenc, József Attila díjas író Miért népszerűek a modern történelmi regények? címmel beszélt a kortárs regényirodalomról. Igyekezett felvázolni, hogy mi a különbség egy novella, regény, illetve egy történelmi regény között. Külön kiemelte Bán Mór tevékenységét. Felhívta a figyelmet arra, hogy számos történelmi alak, esemény pont a regények révén tárul a nagy közönség elé. Hogy mennyire népszerűek a történelmi regény azt jól mutatja szerinte a Budapest regény című könyv sikere, ami pár hete jelent meg, de már az utánnyomás is elfogyott.
Elfeledett kiskunhalasi írókról, költőkről címmel tartott előadást Végső István, történész. Olyan 1945 előtti irodalommal foglalkozó személyek életét, munkásságát mutatta be, akik Kiskunhalashoz kötődtek, és alkottak. 26 ilyen személy tevékenysége tárulhatott a hallgatóság elé. Bakos József, Fehér Tibor, Józsa Antal, Rohoska Árpád igencsak kevéssé ismertek még a helytörténet iránt érdeklődők körében is. Persze Szász Károly, Sz. Csorba Tibor, Baksay, zalai Szalay László munkássága országosan is nagy jelentőségű, de sok az elfeledett szépirodalmi területen tevékenykedő személy. Rájuk emlékezett a szakember az előadással.
Fotó: Pásztor Gergely, Végső István