Április 18-án, csütörtökön 17:00 órától a kiskunhalasi Csipke Hotelben egy különleges ismeretterjesztő előadást rendeznek, amely a kunhalmok rejtélyes világába vezetik be az érdeklődőket. Az előadást Mester Sándor, történelemtanár és népművelő tartja, aki évek óta kutatja és tanulmányozza ezeket a különleges, mesterségesen létrehozott földhalmokat.
Az előadás keretében Mester Sándor bevezetést nyújt a kunhalmok történetébe, jelentőségébe és titkaiba. Kiemeli, hogy ezek a földhalmok nem csupán az alföld déli részén találhatók meg, de gyakran találkozhatunk velük az országút mellett is, anélkül, hogy tudnánk, milyen történelmi jelentőséggel bírnak. Illyés Gyula „mi katedrálisaink”-nak nevezte őket, melyek több évszázados földvárak, halomsírok, áldozati helyek vagy őrhalomként szolgálhattak.
Az előadó szeretettel és szívesen osztja meg gazdag ismeretanyagát, sok-sok képet felvonultatva azokról a helyszínekről, ahol ezek a különleges emlékek találhatók. A rendezvény során a résztvevők nem csak elmélyülhetnek a kunhalmok történetében, hanem megismerhetik azokat a szigorúan védett, de mégis látogatható helyszíneket is, ahol a kunhalmok megtekinthetők.
A Halasi Közéleti Asztaltársaság által szervezett esemény ingyenes, viszont a helyszín korlátozott befogadóképessége miatt a szervezők tisztelettel kérnek minden érdeklődőt, hogy előzetesen jelezzék részvételi szándékukat a mestersa@gmail.com email címen.
Illyés Gyula
Kúnhalmok
Kúnhalmok ti, a sokhalu, bő Obtól
e kis Kaposig elfüzérlő dombok,
csönd-állomások, nyomjelző vakondok-
túrások, mesék babszemei, hogy hol
furt az a Szomj, bújt az az Éh előre
– oly mélyen, hogy már földalatti multban –
mely idehozott bennünket, kifúltan
tántorgó népet szabadlevegőre:
ti vagytok a mi – katedrálisaink!
„Márvány-zenék?!” Oh, csak módunk szerint,
így, sárból! – óh ti, piramisaink!
Mert mégis feltörő vágy s hit nyomát
zengitek! Idegem hallja nomád
dobotok tompa tam-tamját: tovább!
Fotók: Mester Sándor