Végső István történész „Légoltalom két templomtoronyból” című előadásával gazdagította a „Kitört a háború 85” című konferenciát, melyet szeptember 26-án tartottak az MTA II. Világháború Története Albizottság szervezésében. Az esemény a második világháború tragikus következményeit és a polgári lakosságot sújtó légitámadásokat járta körül.
A konferencián elhangzott előadások között Végső István bemutatta, hogyan szervezték meg és működtették a kisvárosi légoltalmat Magyarországon. Kiskunhalas példáján keresztül ismertette, hogyan épült ki a városi légvédelmi figyelőrendszer a református és római katolikus templomok tornyaiban, ahol őrségek segítették a városháza toronyból irányított megfigyelést.
Bár a rendszer már akkoriban is elavultnak számított, a lakosság védelmét szolgálta a világháborús légitámadások során. A törvényi alapokat az 1935. évi XII. törvény fektette le, amelyet Gömbös Gyula miniszterelnöksége alatt fogadtak el, és ezzel megkezdődött Magyarország légvédelmi előkészületeinek kiépítése. Az előadás betekintést adott abba, hogy 1944-től hogyan próbálta a városi légoltalom felvenni a versenyt a szövetségesek bombázásaival szemben.