A szerencsejátékra sokan a mai napig amolyan bűnös iparágként tekintenek, pedig a szerencsejátékiparnak az utóbbi évtizedekben hazánkban is sikerült levetkőznie az összes korábbi negatív sztereotípiát és sikerült teljesen kifehérednie. Bár a filmekben a szerencsejátékot és különösképpen a kaszinókat úgy állítják be, mint a szervezett bűnözéssel összefonódó iparágakat, valójában a szerencsejáték és különösképpen az online szerencsejáték oldalak, mint például a Verde Casino, nagyon szigorúan vannak szabályozva és ellenőrizve. A rendszerváltás előtti zugkocsmák sarkában felállított megbuherált nyerőgépeknek és az illegális kártyabarlangok korának már rég vége. Ma mindenki biztonságos, szabályozott körülmények között vehet részt a szerencsejátékban, tisztességes nyeremények és nyerési esélyek mellett. Ebben a pozitív irányú változásban az utóbbi években különösen nagy szerep jutott az online szerencsejáték térnyerésének.
A szerencsejáték tehát ma már egy elismert és teljesen legális körülmények között működő szórakoztatóipari szolgáltatás. Bár a játékosok között sokan vannak, akik reménykednek a nagy nyereményben, a szerencsejáték a többség számára igazából inkább szórakozást, mint pénzkereseti lehetőséget jelent. Kivételek persze vannak, profi szerencsejátékosok személyében, akik remek játékstratégiával, kötélidegekkel vagy kiemelkedően jó megérzésekkel megáldva képesek rendszeresen és hosszú távon is nyerni. A szerencsejátéknak azonban nem csupán szórakoztatóipari jellegű, hanem egyre inkább társadalmilag is fontos és pozitív szerepe van, nem kis részben a szerencsejátékipar támogatóinak különféle jótékonysági kezdeményezései miatt.
Jótékonysági kaszinó estek
A különféle jótékonysági estek a tengerentúlon és Nyugat-Európában már a 70-es, 80-as évektől kezdve rendkívül népszerűek voltak, Magyarországon azonban csak a rendszerváltást követő évtizedekben, egészen pontosan a 2000-es évek elején kezdett megjelenni ez a műfaj. Jótékonysági estet vagy gálát tulajdonképpen bármilyen témában lehet szervezni, így gyakran láthatunk példát jótékonysági koncertekre, filmvetítésekre, de akár divatbemutatókra, termékbemutatókra és egyszerűen jótékonysági bulikra is. Ebbe a listába kerül be egyre többször a szerencsejáték, akár profi, akár hobbi szinten. Egyrészt a profi szerencsejátékbajnokságok, legfőképpen a profi pókerbajnokságok egyre gyakrabban adományoznak közvetlenül is a nyereményalapból valamilyen célra, de sokszor maguk a játékosok is önként ajánlják fel a nyereményüket vagy annak egy részét valamilyen társadalmilag pozitív cél támogatására. Ilyen nemes cél lehet például egy katasztrófa károsultjainak megsegítése, a rászorulók anyagi segítése, a tehetséges gyermekek tanulásának támogatása vagy szélesebb világviszonylatban akár a gyermekéhezés elleni küzdelem is. Egyes bajnokságok esetén olyan is előfordulhat, hogy a játékosok meg sem kapják a nyereményüket, hanem a szervezők azt egyből egy választott jótékony szervezet számlájára utalják át.
A szerencsejáték megítélésének javítása
A legtöbb jótékony célú kezdeményezés valóban önzetlen, azonban természetesen arról is beszélnünk kell, hogy sok szerencsejátékipari nagyvállalat, legyen szó akár kaszinókról, akár játékfejlesztőkről, tudatosan is adakozik, hogy így igyekezzen növelni a társadalmi elfogadottságát. A szerencsejátékkal kapcsolatos negatív sztereotípiák sajnos nem csak Magyarországon élnek a mai napig, hanem a világ más részein is. Egyes országokban egyenesen tilos a szerencsejáték, és sok helyen aktívan kampányolnak a szerencsejáték korlátozásáért is. A szerencsejáték támogatói úgy vélik, hogy nem ez a helyes irány, hiszen a korlátozások és tiltások miatt számtalan játékos esik el a nagy nyeremény lehetőségétől, arról nem is beszélve, hogy egy ilyen korlátozás kifejezetten agresszívan korlátozná az embereket a mindennapi életükben. A szerencsejáték támogatói szerint a kulcs inkább a felelősségteljes szerencsejáték támogatásában és népszerűsítésében van, annál is inkább, hogy kutatások szerint az összes játékos csupán elenyésző százalékánál alakul ki valamilyen szerencsejátékkal kapcsolatos viselkedési probléma. A közjó anyagi támogatása remek lehetőséget biztosít arra, hogy a nagyvilág is láthassa, hogy a szerencsejátékipar egyáltalán nem rossz és ördögi, mint ahogy azt néhány hangos ellenzője próbálja elhitetni velünk.
A legtöbbet adakozó szerencsejátékosok
Ideje konkrétan is megemlíteni néhány olyan szerencsejátékost és lottó nyertest, akik bőkezű adományaikkal maguk is bizonyították, hogy a szerencsejátékot és a szerencsejátékosokat illető ellenérzések alaptalanok. Az Egyesült Királyságban élő Barbara és Ray Wragg például több, mint 2300 millió forint értékű fontot adományozott el jótékony célokra a 3200 millió forintnyi nyereményükből, amellyel elnyerték az Anglia legbőkezűbb lottónyertesei címet. Az adományokból összesen 17 közhasznú szervezet és több kórház is részesült. Érdekesség, hogy Ray és Barbara úgy voltak ennyire bőkezűek, hogy korábban nehéz anyagi helyzetük miatt még csak azt sem engedhették meg maguknak, hogy külföldre menjenek nyaralni. A házaspár a nyeremény után utazott el élete első külföldi nyaralására, nagyobb lakásba költöztek, valamint egy Range Rover luxusterepjárót is vásároltak. Szerencsejáték nélkül erre talán soha nem lett volna esélyük.
A profi szerencsejátékban tapasztalható adakozásra pedig remek példa a londoni Triton Million pókerbajnokság, amelyen a résztvevők kizárólag meghívásos alapon vehetnék részt, 1,050,000 font beülőért cserébe. A beülőből 50,000 font, azaz több, mint 21 millió forint jótékony célokat szolgál. 2019-ben így összesen 1150 millió forintot gyűjtöttek össze jótékony célokra. De nem kell, hogy csupán a pókerjátékosokra fókuszáljunk. Az 1977-es születésű, matematikus végzettségű Bill Benter profi sportfogadásból csinált karriert magának. Bill elsősorban lóversenyen gazdagodott meg, olyannyira, hogy a vagyonát ma már több, mint száz millió dollárra becsülik. Ebből számos alkalommal millió dolláros nagyságrendben adományozott jótékony célokra, például 1 millió dollárral azt az egyetemet is támogatta, amelyen anno diplomát szerzett. Mindez persze csak néhány érdekesebb példa a jótékony szerencsejátékosok listájáról, akik nem valamiféle bűnös szenvedélynek hódolnak, hanem egyszerűen csak szórakoznak és pénz keresnek egyszerre, amiből aztán szívesen támogatnak közhasznú célokat is.